AKTUELNO

Kada se spomene alat, koja vam je prva asocijacija? Odgovor će u mnogome zavisiti od osobe koju pitamo. Ako pitamo profesionalnog stolara, pomisliće na brusilicu i strug, bez kojih je njegov posao nezamisliv. Muškarac koji nije zanatlija, ali obavlja poslove po kući, će imati na umu bušilicu ili kosilicu, dok će većina žena imati apstraktnu viziju očeve torbe sa alatom (čast izuzecima koje same znaju da obave sitne popravke po kući).

Alat je verovatno prvo što je pračovek napravio, kako bi olakšao sebi preživljavanje u surovoj svakodnevici. Naravno, taj alat, preteča današnjeg, neuporediv je sa modernim komadima koje mi imamo na raspolaganju, jer je tehnologija vremenom napredovala i usavršavala se. Ipak, namena mu je ista - lakše, brže i jednostavnije obavljanje svakog radnog zadatka.

Svet alata je raznovrsan, a možemo ga kategorisati shodno nameni ili vrsti energije koju mašine koriste kako bi obavljale posao. Kako bismo vam omogućili bolje razumevanje kako se određeni alati koriste i za šta služe, u nastavku smo ih grupisali u osam kategorija:

Električni alati

Električni alati obuhvataju veoma širok spektar alata za kućnu ili profesionalnu upotrebu, a svima im je zajednički izvor napajanja - električna energija koja pokreće elektromotor, dok su radni delovi različiti, zavisno od namene. Te namene mogu biti bušenje, brušenje, glodanje, sečenje, varenje, obrada itd, pa tako imamo električne bušilice, brusilice, glodalice, testere i dr.

Električni alati su snažni i korisni, nezaobilazni u radionicama, industrijskim postrojenjima, ali i u kućnoj upotrebi. Stalna potražnja za alatima ove vrste učinila je njihov napredak konstantnim, te se svake godine usavršavaju i postaju sve precizniji i sofisticiraniji.

Akumulatorski alati

Dok električni alati mogu biti ručni i stacionarni, akumulatorski su isključivo ručni. Mogu obavljati sve namene kao i prethodno opisana kategorija, ali imaju jednu značajnu prednost - ako radite na terenu ili želite da izvršite neku popravku na mestu gde nema izvora napajanja električnom energijom, možete to učiniti. Akumulatorski alati kao izvor energije za rad koriste punjive baterije, što vam omogućava mobilnost i fleksibilnost u radu.

Tehnologija rada baterija postaje sve naprednija, što vam omogućava dužu primenu alata pre nego se ukaže potreba za punjenjem. Dostupni su modeli sa brzim punjenjem, sa 1 ili 2 baterije.

Baštenski alati

Baštenski alati obuhvataju bogat asortiman proizvoda, a svi su namenjeni održavanju i uređenju bašte i travnjaka. Tu spadaju baštenska creva, potapajuće pumpe za vodu, motorne testere, sekire, trimeri, kosilice i brojni drugi. Neki od ovih alata su ručni - pokreće ih vaša snaga, dok drugi, recimo kosilice ili trimeri, mogu biti električni, akumulatorski ili čak motorni (benzinski).

Baštenski alati i oprema su nezamenjivi prilikom uređenja zelenih površina, bilo da je reč o privatnom imanju, javnoj gradskoj površini ili poljoprivrednom zemljištu.

Pneumatski alati

Pneumatski alati imaju nešto drugačiji sistem rada u odnosu na prethodne - njih pokreće kompresovani vazduh pod pritiskom. Pneumatski alat je mehanički, što znači da je dugotrajan, izdržljiv, lak za održavanje, dok mu je životni vek izuzetno dug.

Kategorija takođe obuhvata set raznovrsnih alata koji se koriste za profesionalne i kućne namene, iako su najzastupljeniji u vulkanizerskim radnjama, farbarskoj industriji, radionicama za popravku automobila i drugim. Najčešći pneumatski alati su kompresori, zabijači, zakivači, pištolji za farbanje, heftalice, bušilice, brusilice i drugi.

Merni instrumenti

Merni instrumenti, kao što sam naziv navodi da zaključimo, koriste se za merenje određenih vrednosti - recimo razdaljine, napona, nivelisanje, detekcija strujnih vodova. Zastupljeni su i u privatnoj i u profesionalnoj upotrebi, a mogu biti digitalni, analogni ili mehanički. Ovi alati su nezamenjivi jer daju precizne podatke, koji su često neophodni za rad, a neuporedivo su precizniji nego ljudska percepcija.

Ručni alati

Ručni alati su ona asocijacija na torbu sa alatom - mehanički uređaji koji ne koriste izvore energije za svoj rad, a opet su nezamenljivi u obavljanju brojnih poslova. Služe za šrafljenje, uvrtanje, sečenje, obradu, čišćenje, razbijanje, nošenje tereta i slično. Prave se od plastike, metala, drveta ili kombinacije ovih materijala, za maksimalni kvalitet i pouzdanost.

Neki od najpopularnijih ručnih alata su setovi ručnih alat, makaze, klešta, sečice, čekići, macole, ključevi, libele, šrafcigeri, odvijači, burgije, turpije, stege, štipaljke, ručne testere, banseci, ašovi, lopate, torbe i kutije za alat, baštenska kolica, itd.

Pribor za alate

Električni, akumulatorski i benzinski alati često koriste pribor za rad - mehaničke delove bez kojih bi izvršenje radnih zadataka bilo nemoguće. U pitanju je potrošni materijal, ali odabirom kvalitetnog pribora, renomiranog proizvođača, njegova upotreba ne mora da bude jednokratna. U pribor za alate spadaju burgije, glodala, bitovi i brojni drugi proizvodi.

Mašine, hidraulika i oprema

U ovoj kategoriji nalazimo širok spektar opreme za profesionalne i privatne korisnike - to mogu biti razni agregati, grejači, usisivači za pepeo, akumulatorska kolica, pištolji, duvači, reflektori, akumulatorske inspekcione kamere i dr.

Poznavanje vrsta alata i njihove namene omogućiće vam njihov lakši odabir i korišćenje. Nadamo se da vam je naš vodič u tome bio od pomoći.

Autor: