AKTUELNO

Potrebno je da ga čistite minimum jednom mesečno.

Iako u njemu skladištimo hranu, frižider nije najčistije mesto u kući.

Zapravo je mnogo prljavije nego što mislite, kad uzmemo u obzir da se u njemu povremeno prospe hrana, a da se ne čisti svaki dan.

Nagomilane bakterije u frižideru mogu da budu veliki problem, zato je dobro da ga čistite barem jednom mesečno neposredno pre velike kupovine, kada još uvek nemate mnogo namirnica u istom, kako ne biste morali sve da ih vadite i ponovo vraćate.

Ispratite ove korake kako biste došli do savršeno čistog i mirišljavog frižidera.

1. Isključite frižider iz struje i spremite ga za čišćenje

Prvo je potrebno da isključite frižider iz utičnice da biste izbegli nepotrebnu potrošnju energije tokom čišćenja i da biste sprečili nezgode. Onda počnite da vadite iz frižidera sve namirnice i sve veće ostatke hrane.

Zatim uklonite sve delove iz frižidera koji mogu da se izvade, kao što su police i fioke, i pažljivo ih položite na kuhinjski pul kako ih ne biste oštetili.

2. Očistite i operite sve delove koje ste izvadili

Pažljivo očistite police, odeljke u vratila, fioke i sve ostale delove mekim sunđerom i sredstvom za pranje sudova. Možda neki delovi mogu da se operu u mašini za pranje sudova, ali obavezno prvo pogledajte uputstvo za frižider. Osušite fioke i police tapkanjem i ostavite ih sa strane.

3. Očistite unutrašnjost frižidera i dihtung na vratima

Sada je vreme da se pozabavite unutrašnjošću frižidera. Nemojte da koristite nikakve deterdžente ili abrazivna sredstava za čišćenje. Jednostavno rastvorite jednu kašiku sode bikarbone u pola litre mlake vode i to je sve što vam je potrebno.

Mekom krpom ili sunđerom prebrišite unutrašnje površine frižidera, dihtunge vrata i eventualno rezervoar za vodu koristeći rastvor za čišćenje koji ste sami napravili. Sada ponovo pređite preko površina suvom krpom kako biste sve osušili.

4. Očistite spoljašnjost aparata i kalemove kondenzatora

Čišćenje spoljašnjosti uređaja je prilično jednostavan zadatak. Samo vodite računa da koristite blago i neabrazivno sredstvo za čišćenje i meki sunđer ili krpu da biste prebrisali prednju i bočne strane frižidera. Ako aparat ima površinu od nerđajućeg čelika, pažljivo izaberite sredstvo za čišćenje. Ponovo prebrišite površine suvom krpom da bi se uređaj brže osušio.

Kalemovi kondenzatora se nalaze na zadnjoj strani frižidera, neposredno iznad poda. Oni su neophodni za oslobađanje toplote i održavanje hladne temperature u unutrašnjosti uređaja. Međutim, na ovim kalemovima može da se nakupi dosta prašine ako ih ne brišete.

Izvucite frižider iz kućišta ili ga udaljite od zida iza njega. Pronađite kalemove kondenzatora i rukom pokupite nakupljenu prašinu. Možete i da uzmete usisivač i podesite ga na nisku snagu usisavanja da biste očistili kalemove kondenzatora.

5. Vratite sve delove u frižider

Vratite sve izvađene delove i sačekajte da frižider stabilizuje temperaturu. Na kraju vratite frižider na mesto i ponovo ga uključite u struju. Obavezno proverite da li ste osušili sve izvađene delove pre nego što ih vratite i sačekajte sat ili dva da uređaj stabilizuje temperaturu pre nego što ga napunite namirnicama.

Ovo možda nije baš najglamurozniji zadatak, ali time produžavate radni vek frižidera i osiguravate svežinu i bezbednost namirnica.

Autor: