AKTUELNO

Često se vodi polemika o tome da li treba da pijemo vodu dok jedemo ili je to ipak strogo zabranjeno.

Neki stručnjaci objašnjavaju kako nam voda razblažuje kiselinu u stomaku koja je zadužena za varenje hrane, a neki sa druge strane misle da voda istiskuje nesvarenu hranu iz želuca.

Voda ne rastvara našu želudačnu kiselinu. Naše telo je složen i vrlo dobro podešen sistem. Naš stomak tačno zna kada nešto ne može da svari i samim tim luči više enzima i više kiseline da bi taj proces obavio.

Foto: Unsplash.com

Čak i ako popijete pola litre do litar vode, to neće uticati na nivo kiselosti. Inače, voda ulazi u stomak i sa hranom, pogotovo voćem, primer je pomorandža ili lubenica koja se u proseku sastoji od 86 odsto vode. Inače, studije su pokazale da neka hrana može smanjiti nivo kiselosti u našim stomacima, ali se vrlo brzo vraća u normalu.

Tečnosti ne utiču na brzinu varenja. Ne postoje studije koje dokazuju da tečnost gura čvrstu hranu u creva pre nego što se ona potpuno svari. Naučnici tvrde da tečnost napušta telo brže od čvrste hrane, ali to ne utiče na brzinu varenja.

Tečnost možete piti dok jedete, samo nemojte piti pre nego što progutate hranu jer hrana treba biti natopljena pljuvačkom koja sadrži potrebne enzime za razlaganje i varenje. Ako ste navikli da pijete čaj sa hranom umesto vodom, ni u tome nema ničeg lošeg. Istraživanja pokazuju da ne postoji razlika u nivou kiselosti nakon pijenja čaja ili vode.

Temperatura vode koju pijete ne utiče na brzinu varenja niti na broj hranljivih sastojaka koje dobijate. Stomak može hranu zagrejati ili ohladiti do potrebnog nivoa.

Autor: Pink.rs

#Tečnost

#Voda