AKTUELNO

Na hiljade ljudi se prijavilo, ali nemaju svi prednost...

Gotovo 90.000 Španaca se takmičilo za 3.000 radnih mesta redara na plažama. Radno mesto koje se sastoji od patrole plažom i upozoravanja kupača da se pridržavaju mera i drže dva metra rastojanja, najpoželjniji je posao ovog leta.

Za posao su se pre svega prijavili mladi ljudi. To je s jedne strane zato što je to naporan posao po letnjim vrućinama, a s druge strane zato što su mladi Španci najviše pogođeni korona-krizom. Više od milion Španaca je zbog pandemije izgubilo posao – polovina ih je mlađa od 35 godina, piše Dojče Vele.

Foto: Tanjug AP/Andrew Matthews

Radno vreme je od 9 do 15 sati, a plaća je 1.500 evra neto mesečno što je iznadprosečno dobro za španske prilike.

Posao redara na plažama je smislila regionalna vlada Andaluzije. Nadaju se da će time "jednim udarcem ubiti dve muve", kaže Ana Celia Gonzáles, upravnik ustanove za civilnu zaštitu u Malagi.

Kako ističu, glavni cilj je sprečavanje širenja zaraze i briga za sigurnost kupača. Ali, tim projektom se želi i pomoći lokalnoj turističkoj industriji da ponovo stane na noge, jer je pre krize u njoj bilo zaposleno više od 300.000 Andalužana.

Foto: Tanjug AP/Yorgos Karahalis

Španija, kao i Hrvatska, za sad ne beleži masovan dolazak turista iako su granice otvorene. Budući da im turizam čini oko 12 odsto BDP-a, ali i gotovo 13 odsto svih zaposlenih Španaca radi u turizmu i povezanim delatnostima, njihove su vlasti morale brzo reagovati i smisliti strategiju kako da umanje nezaposlenost, posebno mladih, čija je nezaposlenost na vrhuncu krize iznosila preko 50 odsto.

Hrvatska je, poređenja radi, još više zavisna od turizma s 20 odsto udela u BDP-u, a svaki deseti Hrvat je zaposlen u tom sektoru, prenosi Novac.hr.

#Novac

#Posao

#Španija