AKTUELNO

Istraživanje kineskih lekara pokazalo je da ispijanje više od dve šoljice kafe dnevno tokom trudnoće može da šteti razvoju bebine jetre i da uzrokuje da dete u odraslom dobu oboli od masne jetre i dijabetesa tipa 2, piše "Dejli mejl".

Naučnici su ustanovili da kofein smanjuje nivo hormona koji su vitalni za razvoj jetre. Ipak, kafa, izuzev za trudnice, ima mnogobrojna pozitivna dejstva na zdravlje, a istraživanja su pokazala da je dovoljno da se popiju do tri kafe dnevno.

Produžava život

Osobe koje piju kafu žive duže, pokazalo je više od 20 istraživanja u kojim je učestvovalo skoro milion ljudi. Studije su pokazale da osobe koje piju kafu imaju za 14 odsto manji rizik od prerane smrti izazvane različitim oboljenjima nego osobe koje je ne piju. Čak ispijanje samo jedne šolje dnevno smanjuje ovaj rizik za osam odsto.

Prija jetri

Iako u trudnoći može da ošteti razvoj bebine jetre, kafa, inače, prija ovom organu. Crni napitak znatno smanjuje rizik od nastanka raka jetre. Istraživanja su pokazala da kahveol i kafestol, jedinjenja prisutna u kafi, utiču na smanjenje upalnih procesa i predstavljaju jednu od najboljih zaštita od pojave raka. Ispostavilo se da kafa reguliše biohemijske procese jetre i utiče na izbacivanje toksina iz organizma, posebno aflatoksina.

Smanjuje rizik od dijabetesa

Ljubitelji kafe imaju manji rizik od razvoja dijabetesa tip 2. Sa unosom svake nove šoljice kafe tokom dana povećava se procenat zaštite od nastanka ove bolesti. Aktivne supstance u kafi utiču na smanjenje oksidativnog stresa i disbalansa slobodnih radikala i antioksidanasa. Omiljeni napitak sadrži hlorogenu kiselinu, koja poboljšava metabolizam glukoze i pojačava osetljivost na insulin, kao i kofeinsku kiselinu, koja povećava apsorpcionu sposobnost mišića - bolje koriste glukozu iz krvi.

Podiže pritisak, ali čuva srce

Iako zvuči kontradiktorno, istraživanja su pokazala da je kafa dobra za srce. Veći unos kofeina podiže krvni pritisak i homocisetin - dva faktora koja utiču na pojavu oboljenja srca. Međutim, na duže staze kafa nije povezana sa stvaranjem srčanih problema. Ukoliko imate visok krvni pritisak, kafa će da bude najmanji problem. Kofein u energetskim i gaziranim pićima je mnogo opasniji za rad srca, jer se sporije obrađuje tokom metaboličkih procesa. Najnovija istraživanja su dokazala da kafa nema nikakvu vezu sa srčanim udarom i kardiovaskularnim problemima. Štaviše, neke studije pokazuju da osobe koje redovno piju kafu imaju smanjen rizik od oboljenja srca.

Povećava fizičku sposobnost

Osim sagorevanja masnoća, kofein je zaslužan i za bolje fizičke sposobnosti. On povećava nivo adrenalina, koji organizam stavlja u stanje akcije, pa se bolje i jače kreće i lakše podnosi napor. Kofein utiče na razlaganje masnoća, koje dospevaju do mišića, i tako organizam dobija energiju za rad. Zato pola sata pre odlaska u teretanu ili fitnes centar možete da popijte šolju kafe.

Protiv depresije

Depresija znatno utiče na smanjenje kvaliteta života. Nažalost, ovo oboljenje je veoma često u savremenom svetu. U studiji Harvard univerziteta dokazano je da žene koje piju do tri šolje kafe dnevno imaju za 20 odsto manji rizik od pojave depresije.

#Kafa

'