Boravak u prirodi donosi ogromne benefite za zdravlje i pravilan razvoj naših mališana.
Zdravlje našeg deteta je uvek na prvom mestu, a nismo ni svesni koliko jednostavno možemo obezbediti svom mališanu dobar i kvalitetan razvoj. Jedna od najvažnijih stvari je pružanje prilike detetu da što više vremena provodi igrajući se napolju.
Postoji mnogo stvari po kojim se današnje generacije razlikuju od prethodnih., ali najveći kontrast koji primećujemo jete upravo po tome koliko vremena provode napolju. Postoji mnogo razloga što današnji mališani manje provode vreme van kuće, što uključuje upotrebu elektronskih uređaja, preotperećen raspored aktivnosti i obaveza, briga zbog izloženosti suncu, pa i to što mnoge porodice nemaju siguran prostor za igru.
Nije to samo do dece, i odrasli su se sada previše zatvorili unutar zidova i manje provode vreme napolju.
Izdvojićemo šest osnovnih razloga zbog kojih bi dete trebalo da provodi više vremena napolju.
1. Sunčeva svetlost. Da, izloženost suncu, kako svi znamo, može prouzrokovati rak kože. Ipak, našem telu je sunce zaista potrebno. Izlaganje sunčevim zracima dovodi do stvaranja D vitamina, koji je od životnog značaja u mnogim procesima u telu, od razvoja kostiju pa do razvoja imunog sistema. Izlaganje sunčevoj svetlosti takođe ima značajnu ulogu i na druge načine, te kao i zdrav san poboljšava raspoloženje. Naše telo mnogo bolje radi kada je svakodnevno u dovoljnoj količini izloženo sunčevim zracima.
2. Trening. Trebalo bi da naši mališani budu aktivni bar sat vremena dnevno, a izlazak napolje će ih svakako aktivirati. Naravno da mogu vežbati i u kući, ali boravak na vazduhu, naračito uz loptu ili bicikl, podstiče aktivnu igru, što je zaista najbolji trening za dete.
3. Predvodničke funkcije. Postoje određene sposobnosti koje nam pomažu da planiramo, pravimo prioritete, problematizujemo, pregovaramo, radimo više stvari u isto vreme, a krucijalne su za uspeh. U ovaj spisak možemo ubrojati i kreativnost, kao i upotrebu mašte prilikom rešavanja problema ali i zabavljanja sebe. To su sposobnosti koje se uče i vežbaju, a da bi to mogli, potrebno im je slobodno vreme. Treba da provode vreme sami i sa drugom decom, i da im bude dozvoljeno da sami smišljaju svoje igre, otkrivaju, razumevaju stvari oko sebe, da sami sebe zabave. Boravak napolju im daje priliku da vežbaju ove za život bitne veštine.
4. Rizikovanje. Potrebno je da nekada rizikuju. Kao roditelje, naravno da nas ovo plaši, jer svi mi želimo da naše dete bude sigurno. Ipak, ukoliko ih previše čuvamo i ne dozvoljavamo im da pomalo rizikuju, neće znati za šta su sve sposobni, a uz to neće ni steći samopouzdanje i hrabrost da se suočavaju sa raznim izazovima u životu. Da, zaista mogu polomiti ruku ukoliko padnu sa drveta, i da, i mi isto možemo biti poniženi ukoliko nas neko odbije. Pa opet, sve to ne znači da ne treba pokušati, lekcije koje naučimo iz poraza su isto značajne koliko one koje naučimo kroz uspeh.
5. Socijalizacija. Deca moraju da nauče da rade u grupi. Treba da upoznaju drugu decu i stvaraju prijateljstva, da nauče da dele i budu kooperativni, da znaju da poštuju druge. Ukoliko dolaze u odnos sa drugima samo kroz organizovane okolnosti, kao što su škola ili spotska ekipa, oni neće moći da nauče sve što bi trebalo.
6. Poštovanje prirode. Naš svet se konstantno menja, i to ne na bolje. Ukoliko dete odraste bez šetnje kroz šumu, kopanja vlažne zemlje, gledanja životinja u svom prirodnom okruženju, bez penjanja na planinu ili posmatranja prostranstva mora, možda nikad neće razumeti šta sve može biti izgubljeno. Budućnost naše planete zaista zavisi od njih, stoga treba da nauče da je cene.
Dakle, pokušajte! Radite ono što su i naši roditelji – pošaljite dete napolje! Još bolje je da odete i vi sa njima. Ne samo da ćete zajednički provesti vreme, nego će i to vreme biti kvalitetno iskorišćeno, a doneće ogromne dobrobiti razvoju vašeg mališana.