Dok je etička moda jedan od načina borbe protiv katastrofalnih posledica naših navika brze mode, izrada, popravka i održavanje odeće, takođe je jednako važno rešenje.
Kako da popravite rajfešlus
Razmišljate o tome da nešto bacite jer je rajfešlus zapeo, nemojte da odustanete tako lako, jer je najverovatnije zarđao ili mu je nešto zapelo u zupcima. Ako je okolna tkanina zapela, budite nežni. Prstima ili pincetom povucite zatvarač bez kidanja materijala. Ako je i dalje zapelo, poslužite se jednostavnim trikom.
Pređite grafitnom olovkom preko zubaca sa obe strane, fokusirajući se na mesto gde se zubi susreću. Trebalo bi da počne da se otvara. Ako se ni to ne dogodi, pokušajte sa sapunom ili balzamom za usne umesto industrijskih sredstava za čišćenje. Lagano povucite rajfešlus prema dole, nanoseći proizvod koji deluje i nastavite dok u potpunosti ne uspete da otvorite.
Kako da popravite rasparani porub?
Da li ste čuli za porubljivanje s dvostranom lepljivom trakom za odeću? Možete da je pronađete u prodavnicama sa krojačkim materijalima i potrepštinama. Dodatna prednost ovih lepljivih traka je što će da funkcionišu na bilo kom "ofucanom" rubu. Uzmite svoj čisti komad odeće koji treba da popravite. Okrenite ga na unutrašnju stranu i odsecite komad porubne dvostrane trake da pokrijete otpušteni rub. Postavite traku između dva komada materijala i proverite da se traka ne vidi.
Stavite vlažnu krpu preko i pritisnite područje vrlo vrućom peglom oko 30 sekundi. Iako ništa nije bolje od zašivanja ruba koji je otpao, ovo je brzo i privremeno rešenje koje vraća vaš omiljeni komad odeće u opticaj umesto da zaboravljen nestane na dnu ormara.
Manje perite odeću
Dok većina uobičajenih praškova za pranje veša preporučuje pranje na 30 ili 40 stepeni radi uštede energije, druga stvar koju treba uzeti u obzir su mikroplastika i mikrovlakna. Ona se ispiru iz naše sintetičke odeće pri svakom pranju. Upotrebite vrećicu za mašinu koja je poput vrećice za veš koja ide u pranje. Ona ne samo da zadržava mikrovlakna, već i štiti osetljivu odeću od zapinjanja.
Takođe, važno je da obratite pažnju na materijale koje peremo. Vunu nije potrebno prati tako često, a neki preporučuju da pričekate nekoliko meseci pre pranja novih farmerica. Operite svoju odeću kada im je pranje potrebno, a ne između svakog nošenja. Osušite svoju odeću napolju kada god je to moguće kako biste smanjili potrošnju energije i izbacili više mikroplastike.
Autor: Z.L.