AKTUELNO

Verovatno niste znali zbog čega su farmerke uglavnom plave.

Stilovi džinsa mogu doći i proći, ali neke karakteristike odeće su ostale konstantne tokom decenija. Bilo da su uske ili veoma široke, većina farmerki su napravljene od plavog teksasa.

Plava može izgledati kao čudan izbor za par pantalona/farmerki koje mnogi ljudi nose svaki dan, ali postoji dobar razlog zašto je to postao standard.

Plava je bila podrazumevana boja za teksas od pre nego što je Levi Štraus patentirao radničke pantalone sa zakovicama 1873.godine.

Štraus je bio bavarski trgovac koji je živeo u San Francisku, a zajedno sa krojačem Džejkobom Dejvisom patentirao je farmerice sa bakarnom dugmadi (zakovicama) kao pojačanjem. Farmerice počinju tada da nose radnici i farmeri. Koren engleske reči "jeans" (džins) odnosno "blue jeans" leži u francuskom izrazu reči koji se u XVI veku koristio: "blue de Genes".

Kada su izložene vrućoj vodi, većina boja će prožimati tkaninu i učvrstiti se u vlaknima. Ovo nije slučaj sa indigo bojom. Indigo se lepi za spoljašnju stranu vlakana, a u vrućoj vodi, boja postepeno bledi umesto da prodire dublje u materijal. Dok se indigo ispire, sa sobom donosi male količine konca.

Plava boja je izabrana, zbog hemijskih svojstava same farbe. Prirodna indigo plava boja koja se koristila na prvim farmericama, je svakim pranjem bledela, pa su tako, na kraju, farmerice dobijale izgled koji je i danas popularan.