Košarkaši Crvene zvezde savladali su Partizan rezultatom 73:76 (20:11, 13:29, 19:14, 21:22) u 12. kolu Evrolige

Početak meča pripao je Partizanu. Crno-beli su silno motivisani ušli u duelu i zahvaljujući ofanzivnim skokovima, pre svih Matijasa Lesora, povećavali razliku.

Koševima Francuza, Obradovićev tim je već u četvrtom minutu imao pet poena viška, da bi 120 sekundi kasnije posle promašene trojke Nedovića, Madar u kontri i kapiten Panter trojkom domaću ekipu na prvu dvocifrenu prednost (16:4).

Zategla je Zvezda odbranu i poenima Nedovića uspela da zadrži rezultatski priključak do kraja prve deonice, koju je Partizan rešio u svoju korist sa 20:11.

Kritike Duška Ivanovića urodile su plodom u drugoj četvrtini. Uspeli su crveno-beli da zaustave dominaciju Partizana pod njihovim košem i serijom 13:2 stigne do preokreta i vođstva.

Tek u 15. minutu gosti su postigli prvu trojku preko Filipa Petruševa, koji je uz Hasana Martina bio Ivanovićev „džoker“ u režiranju preokreta.

Razigrali su se tada i ostali igrači, poput Vildoze, Dobrića, Mitrovića, te je prednost Zvezde već na poluvremenu ponovo porasla na sedam koševa viška (33:40).

Poput početka utakmice i nastavak je pripao Partizanu. Brzo su crno-beli uspeli da nadomeste minus i zahvaljujući raspoloženom Jamu Madaru, kao i greškama u odbrani gostiju, stigli do preokreta serijom 13:4, kada su poveli 46:44 koševima Lesora sa bacanja.

Do kraja ovog perioda vodila se rezultatska klackalica, igralo se sa brzim poenima, koš za koš, pa je Zvezda u završnih deset minuta ušla sa poenom prednosti 52:54.

Poslednja četvrtina donela je pravu dramu. Trojkama Egzuma i Anđušića, Partizan je ponovo izjednačio (58:58), da bi koševima Danila i preokrenuo na 60:58. Na četiri minuta pre kraja, Vukčević je odveo crno-bele na tri poena viška (67:64). I posle tajm-auta Ivanovića, Crvena zvezda nastavila da srlja, što su Obradovićevi izabranici iskoristili i koševima Egzuma i Pantera na tri minuta pre kraja otišli na velikih šest koševa prednosti (71:65).

Drugi uzastopni tajm-aut Ivanovića pomogao je Zvezdi da se vrati, koja je koševima Martina, a potom i trojkom Vildoze serijom 0:5 prišla samo na pola koša minusa (71:70), a onda je Argentinac drugim vezanim preciznim šutem van linije 6,75 doneo i izjednačnenje gostima 73:73.

Ipak, na dve sekunde pre kraja, Nedović je iz ćoška na asistenciju Vildoze pogodio trojku i izrastao ponovo u junaka pobede Crvene zvezde, baš kao i u prethodnom abaligaškom duelu.

ČEVRTA ČETVRTINA

40. minut - Promašaj Nedovića u prodoru, Madar promašuje trojku, kao ni Panter. Zvezda ima napad za Nedović trojkaaaaaaaaaaaaaaaa 76:73!!! Vodi Zvezda na 2 sekunde pre kraja!!!

36. minut - Argentinac sada promašuje za tri posle greške Egzuma, potom Vukčević maši sa distance, lopta mu se vraća, pa se Tristan ispravlja i donosi Partizanu 67:64. Tajm-aut Duško Ivanović.

35. minut - Sada je promašio Papapetru za tri, što je kaznio Vildoza svojim osmim poenom 65:64.

34. minut - Mitrović donosi novo izjednačenje crveno-belima 62:62, ali Papapetru trojkom cepa mrežicu, "bez koske" za 65:62.

33. minut - Anđušić pogađa za Partizan, a Dobrić kod Zvezde 60:60, pa potom asistencija Vukčevića za Lesora i brutalno zakucavanje Francuza 62:60.

33. minut - Iskupljuje se Nedović preciznim bacanjima i izjednačava na 58:58, nastavlja se drama u Areni.

32. minut - Brza akcija Zvezde i zakucavanje Petruševa pod košem Partizana 55:56. Novi promašaj Nedovića za tri i nova kazna Partizana preko Anđušića novom trojkom za crno-bele 58:56.

31. minut - Promašena trojka Nedovića, pa kazna od strane Egzumaaa na isti način 55:54.

TREĆA ČETVRTINA

29. minut - Kevin Panter upisuje 13. poen i pored Bila Bentila pogađa za novo vođstvo 50:48. Ipak, Nemanja Nedović sa slobodnih bacanja pogađa oba puta i izjednačava se sa Panterom po broju koševa - 50:50.

28. minut - Marković je sjajno asistirao Nedoviću, koji pogađa flouter 48:46 i postaje prvi igrač kod Zvezde sa dvocifrenim brojem poena (11), uzvraća Papapetru 48:48.

27. minut - Vukčević je zaustavio Bentila koji je promašio težak šut, ali nameru Vukčevića i asistenciju ka Lesoru nije ispratio Francuz.

26. minut - Keosr sa bacanja vraća vođstvo Partizanu (46:44), ali samo na kratko, jer je Bentil poentirao pod košem domaćih 46:46, ponovo je nerešeno.

25. minut - Madar krade loptu Markoviću koji je tek ušao na parket 44:44, a onda plej Zvezde promašuje trojku sa preko osa metara.

24. minut - Svojim šestim poenom, Vildoza povećava na 40:44, dok je Madar iskoristio oba penala i sada je 42:44.

23. minut - Trojkaaaaa Jama Madara, vraća se Partizan 40:42. Loptu je izgubio Luka Mitrović, a onda Lesor bio prekratak preko Luke, koji se iskupio za prošli napad.

Starsportphoto 23. minut - Dobra odbrana Kevina Pantera, kod Zvezde umesto Dobrića prvi put u igri Džon Holand.

22. minut - Veliki promašaj Vildoze za tri, ali to ispravlja Ben Bentil poentira 37:42, na drugoj strani brzi poeni Papapetrua 37:42.

21. minut - Loš napad na startu trećeg kvartala za Partizan i promašaj Madara, koji je pritom na drugoj strani faulirao Mitrovića. U nastavku akcije, Dobrić je bio prekratak za tri poena, to kažnjava Kevin Panter i smanjuje 35:40.

Počela je treća četvrtina.

DRUGA ČETVRTINA - 33:40

Završeno je prvo poluvreme rezultatom 33:40.

20. minut - Odlična asistencija Nedovića za Hasana Martina koji povećava na 31:38. Revanširao se Smailagić prvim poenima za 33:38, a onda Nedović postavlja konačnih 33:40 i ide na veliki odmor za sedam poena viška.

19. minut - Očajan pas Dobrića ka Markoviću i lopta je izgubljena, Partizan organizuje novi napad. Ipak, na drugoj strani greši Zek Ledej i "vratio" je posed Zvezdi. Tajm-aut.

18. minut - Vildoza sjajno dodaje Petruševu koji zakucava pored Lesora i tom prilikom je fauliran. Francuz posle drugog faula izlazi, a na parketu je Smailagić. Pogađa Petrušev dodatno bacanje i vodi Zvezdu na 36:31.

17. minut - Luka Vildoza sa jednom rukom u prodoru pogađa, odličan potez Argentinca 29:33, uzvraća kapiten Partizana Kevin Panter u njemu prepoznatljivom stilu 31:33.

Fenomenalan pas Martina za Lazića 27:31, na drugoj strani Ledej "lomi" obruč Zvezde zakucavanjem 29:31.

16. minut - Trojkaaaaaaaa Ogrnjena Dobrića 24:27, a onda isti igrač u kontri vodi Zvezdu na pet koševa viška 24:29. Ipak, uzvraća Partizan preko Madara koji je pogrešio u prethodnom napadu, sada je iznudio ličnu Martina, uz koš će imati dodatno bacanje 26:29. Pogodio je i "penal" 27:29.

15. minut - Prva trojka za Zvezdu večeras, postiže je Petrušev i crveno-beli stižu do izjednačenja, a onda u kontri Hasan Martin donosi potpuni preokret 22:24! Vodi Ivanovićev tim serijom 2:13. Zvezdin niz prekida Jam Madar 24:24.

14. minut - Lesor je izgubio loptu u napadu, ali se iskupio i zaustavio Nedovića.

13. minut - Levim poluhorogom preko Lesora, pogađa Luka Mitrović i sada je 22:17. Napao je potom Nemanja Nedović Egzuma i poentirao, samo je tri razlike 22:19, traži Obradović tajm-aut.

12. minut - Nesportski faul za Brodzijanskog. Dva bacanja iskoristio je Nedović 22:15, dok će Zvezda imati i loptu sa strane. Pogrešili su crveno-beli i propustili šansu da se još više približe domaćinu, izgubili su posed u napadu.

Na drugoj strani Trifunović je promašio, ali mu se vratila lopta i ispravio se za 22:13.

11. minut - Drugu četvrtinu poenima otvara Filip Petrušev, koji je u kontri poentirao za 20:13.

PRVA ČETVRTINA - 20:11

10. minut - Ponovo Lesor dominira pod košem i poentira 20:9, ali sa zvukom sirene smanjuje Lazarević na 20:11. Partizan ipak ide sa jednocifrenom prednošću na prvu mini pauzu.

Nedović sa penala precizan oba puta, smanjuje na 18:9. Pre toga tri uzastopna promašaja za Egzuma, najpre za tri, pa sa distance za dva poena. A ni na isteku napada nije pogodio trojku, kada je lopta došla ponovo njemu.

9. minut - Težak šut Nedovića u padu i promašaj, a potom isti igrač ne pogađa ni za tri u otvorenoj poziciji. Neće šut srpskog reprezentativca.

8. minut - Brutalno zakucavanje Matijasa Lesora, posle četvrtog ofanzivnog skoka 18:7. Prvi put na parketu i Danilo Anđušić. Filip Petrušev nije pogodio oba puta sa slobodnih bacanja, ostaje rezultat nepromenjen.

7. minut - Nemaja Nedović pogađa jedno od dva bacanja 16:5, pa Vildoza krade loptu Madaru i smanjuje na 16:7.

Druga uzastopna promašena trojka Nedovića, revanširao mu se Bentil na drugoj strani, a onda Panteeeeeeeer raspaljuje publiku, dok Partizan vodi na prvu dvocifrenu porednost 16:4!!!

6. minut - Nedović je na asistenciju Vildoze bio neprecizan na otvorenom šutu za tri, a onda su igrači Partizana ukrali loptu, pa je Madar od tablu povećao vođstvo Obradovićevog tima na 13:4.

5. minut - Ponovo je Dobrić promašio iznuđenu trojku, Zvezda teško organizuje napade, ali Ledej na drugoj strani pravi faul u napadu nad Markovićem koji se dobro postavio.

Posle tajm-auta, kapiten Partizana oba puta precizan 11:4, prvi put crno-beli imaju sedam razlike.

Težak šut koji pogađa Ognjen Dobrić, kada se činilo da će izgubiti loptu 7:4. Na drugoj strani pod košem Zvezde poentira za 9:4, a onda Panter krade loptu i imaće dva bacanja. Prvi tajm-aut na utakmici.

4. minut - Marković je ponovo promašio trojku za Zvezdu, a Lesor iznudio faul Martina pod košem crveno-belih uz poentiranje i dodatno bacanje. Iskoristio je Francuz to i Partizan ide na 7:2.

3. minut - Janis Papapetru postiže svoje prve poene za 4:2 u korist domaćina.

2. minut - Posle promašene trojke Ognbjena Dobrića, pod košem Zvezde fauliran je Lesor od strane Kuzmića, kome je to druga lična i mora na klupu. Na terenu je Hasan Martin.

1. minut - Agresivni Panter krade loptu i u kontri postiže prve poene na večerašnjem meču 2:0 vodi Partizan. Na drugoj strani Bentil pored Madara i Papapetrua iznuđuje faul Grka, uz koš i dodatno bacanje koje je promašio 2:2

UOČI MEČA

20.17 - I košarkaši Partizana izašli su na zagrevanje, uz ovacije domaćih navijača.

20.16 - Oči Evrope uprte su u Beograd, a da to nije slučajnost pokazuje atmosfera koju prave navijači oba tima sa tribina.

20.10 - Igrači Crvene zvezde izašli su na zagrevanje pred navijačima crno-belih.

20.00 - Pogledajte kakvo je stanje ispred Beogradske arene sat vremena pred početak meča.

19.41 - Oglasila se pred derbi i Evroliga.

19.34 - Nešto manje od sat vremena pred početak derbija, ovoliko je "delija" u Areni

19.04 - Navijači Crvene zvezde već se nalaze u Areni gde čekaju početak meča.

18.40 - Željko Obradović i Duško Ivanović jedan protiv drugog igrali su u karijeri do sada 19 puta, a Obradović trenutno vodi 14:5.

17.07 - Ratko Varda, nekadašnji košarkaš crno-belih oglasio se pred meč koji crno-beli igraju protiv Zvezde. Dotakao se teme stranaca koji imaju primat u "parnom valjku".

16.03 - Crvena zvezda se oglasila saopštenjem za javnost u kojem apeluje na navijače crveno-belih da ne nasedaju na eventualne provokacije iz redova domaćina tokom meča.

16.00 - Košarkaši Crvene zvezde dobili su vetar u leđa i od fudbalske selekcije crveno-belih.

Istorija Evrolige piše se večeras u Beogradu. Nakon 77 godina postojanja Partizan i Crvena zvezda odigraće prvi večiti derbi u Evropi. Evroliga željno isčekuje duel crno i crveno-belih.

Partizan i Crvena zvezda su samo jednom igrali u Evroligi, bila je to sezona 2013/14, tada se Zvezda vratila nakon 13 godina u Evroligu, a sada je Partizan povratnik u evropsku elitu. Ono što je tada bilo različito jeste da elita igrala po grupama, te "večiti" nisu igrali jedni protiv drugih.

Evroliga se igrala u drugačijem sistemu u odnosu na današnji - učestvovale su 24 ekipe podeljene u četiri grupe po šest timova. Partizan je u svojoj grupi imao učinak od tri pobede i sedam poraza i kao četvrtoplasirani je izborio plasman u TOP 16 fazu takmičenja, dok je Zvezda ispala posle grupne faze, iako je u svojoj grupi imala pobedu više od Partizana.

Crno-beli su kroz istoriju imali bolje rezultate u Evropi, čak su i osvojili trofej 1992. godine u Istanbulu. Zauzeli su treće mesti u Ganu 1988. godine, da bi deset godina kasnije u Barseloni i 2010. u Parizu ostali četvrtoplasirani na fajnal-foru.

Najbolji rezultat Crvene zvezde je polufinale tada Kupa evropskih šampiona 1973. i četvrtfinale Evrolige 2016. godine.

Zvezdaši ipak na derbiju

Prvobitno, odlučeno je da će samo navijači Partizana prisustvovati meču u Areni, a nakon nekoliko razmena saopštenja ipak je doneta odluka da jedan sektor bude otvoren za navijače Crvene zvezde.

Reč trenera - Željko Obradović: Da pošaljemo lepu sliku u Evropu

- Izuzetno smo srećni i zadovoljni što ćemo u Beogradu moći da odigramo takvu utakmicu, između Partizana i Crvene zvezde. Prva u istoriji… Igramo protiv ekipe s kojom smo igrali i pre desetak dana, analizirali smo tu utakmicu, znamo da je Crvena zvezda u sjajnoj seriji rezultata i igara, pa nam samim tim neće biti nimalo lako. Naravno, verujemo u svoje mogućnosti, možemo da odigramo na nivou iz većeg dela tog prvog derbija. Očekujemo da Arena bude puna, zato pozivam navijače da podrže ekipu kao što to čine cele sezone, zaista nas čine veoma ponosnim. Imali smo prilike, gde god da smo igrali ove sezone, da imamo podršku naših pristalica. Ovo u Areni je nešto posebno. Zaista bih želeo da apelujem na navijače da urade sve da ta utakmica prođe na najbolji mogući način, da posle utakmice svi pričamo samo i isključivo o košarci. Navijajte za naš tim, pomozite nam, ali i poštujte rivala. Svi koji dolaze sa strane, iz cele Evrope, treba da vide utakmicu koja će se prepričavati dugo, da pošaljemo najlepšu sliku u svet, rekao je Obradović.

Reč trenera Zvezde - Duško Ivanović: Gledamo na duel kao još jedan susret sa Partizanom

- Sve će se promeniti u odnosu na prethodni duel sa crno-belima. Druga utakmica, druga atmosfera, drugačiji Partizan... Svaka utakmica je različita. Nadamo se da će atmosfera uticati pozitivno na nas. Svakom igraču bi trebalo da bude zadovoljstvo da igra pred 20.000 ljudi. Za nas to što je prvi derbi u Evroligi nije interesantno, gledamo ovu utakmicu kao još jedan susret sa Partizanom. I mi i Partizan ćemo se potruditi da izvučemo pouke iz prethodnog duela, a videćemo ko će u tome biti bolji, Rekao sam i pre prvog međusobnog susreta da je Partizan ekipa koja ima fantastičan napad. Videli smo iz njihovih duela protiv Budućnosti i Valensije da je neophodno igrati dobru odbranu. Imaju igrače veoma dobre u igri jedan na jedan, imaju dobar šut, trče dobro.