Lekari sa Unverziteta Džordž Vašington su iskoristili tehnologiju virtuelne realnosti kako bi prikazali pluća pacijenta koji se zarazio koronavirusom i koji je potom prebačen u njihovu bolnicu.
Samo par dana pre nego što je primljen u bolnicu, pacijent, muškarac u kasnim pedesetim godinama, nije imao nikakve simptome, prenosi CNN. Međutim, do trenutka kada je zbrinut u bolnici, kako objašnjava dr Kit Mortman, Covid-19 mu je razorio pluća što se jasno vidi na snimku u obliku tamnih oblaka na zdravom tkivu.
Pacijentu je dijagnostikovana infekcija Covidom-19 i stavljen je u izolaciju u drugu bolnicu. Od simptoma je imao temperaturu, kašalj i kratak dah. Međutim, u narednih nekoliko dana je zdravlje počelo da mu se rapidno pogoršava.
Lekari su ga stavili na respirator, ali ni to nije pomagalo i transportovan je na Univerzitet Džordža Vašingtona.
From our more-things-to-worry-about department:
— Wessel van Rensburg (@wildebees) 27. март 2020.
"A 360 scan of the lungs of a coronavirus patient who had reported no symptoms shows extensive damage to their lungs wrought by the disease."https://t.co/ZOXThAukHH
- Vrlo brzo video se jasan kontrast između zdravog tkiva i tkiva inficiranog virusom - primećuje dr Mortman, objašnjavajući razliku između plavog, zdravog tkiva i inficiranog tkiva koje je označeno zelenkastim oblacima.
- Razlika je tako uočljiva da ne morate ni da budete lekar da biste je primetili i shvatili da je situacija ozbiljna - dodaje ovaj lekar, dodajući da virus očito nije izolovan na jednom krilu pluća, već se proširio na oba.
Zbog toga što su oba plućna krila zaražena u tolikoj meri, primećuje, nije pomagao ni respirator.
#COVID19 Lung Damage:
— Laurel Coons 🧬🧬🧬 (@LaurelCoons) 26. март 2020.
🦠Blue = normal lung
🦠Yellow = infected and inflamed lung
🦠Body tries to control viral infection with inflammation
🦠Inflammation prevents the lungs from being able to oxygenate blood and remove carbon dioxide (patient gasps)
👉https://t.co/sP3eTvjxAU pic.twitter.com/JbCJJVR0Uy
Kako statistika do sada govori, oko 80 odsto pacijenata od korona virusa iskusiće blage simptome i infekciju. Ostalih 20 odsto mora da bude hospitalizovano, od čega se skoro 14 odsto nađe u teškom stanju. Nešto preko šest odsto je u kritičnom stanju.
- Počne infekcijom, onda se razvija upala pluća koja vremenom oštećuje tkivo i pravi dugoročnu štetu i mogla bi da onemogućava pacijente da i kada se oporave dišu normalno i punim kapacitetom. Nekad i za ceo život - kaže dr Mortman.
Koronavirus pokreće se, inače, iz gornjeg respiratornog trakta - nosa, usta, grla i gornjeg dela pluća, u donji deo pluća, a pneumonija je upala donjeg dela pluća. Tada se alveole uglavnom pune tečnošću ili gnojem i otežavaju disanje.