AKTUELNO

Srđan Janković i Dejan Dragijević su najpre priznali zločin, ali kasnije promenili svoje iskaze.

Slučaj nestanka dvogodišnje Danke Ilić postaje sve složeniji i izaziva veliku zabrinutost javnosti. Prošlo je više od četiri meseca od hapšenja osumnjičenih, Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, ali optužnica za ubistvo još uvek nije podignuta, što dovodi u pitanje dalji tok istrage. Maksimalan period koji osumnjičeni mogu provesti u pritvoru bez podizanja optužnice je šest meseci, što znači da će, ukoliko tužilaštvo ne podigne optužnicu do početka oktobra, osumnjičeni biti pušteni na slobodu.

Slučaj je obavijen misterijom, jer i dalje nisu pronađeni konkretni dokazi koji bi potvrdili optužbe protiv osumnjičenih. Zbog toga su se pojavile glasine da je dete možda živo i da se nalazi u inostranstvu. Dva ključna pitanja ostaju neodgovorena: gde se nalazi telo devojčice i zašto na mestu zločina nisu pronađeni njeni DNK tragovi.

Do sada je analizirano preko 500 tragova sa različitih predmeta, uključujući automobil, sekiru, noževe i motornu testeru, ali ni na jednom predmetu nije pronađen DNK Danke Ilić. Čak ni kapljica krvi pronađena u automobilu, koja se mogla smatrati krunskim dokazom, nije pripadala Danci. Krv pronađena u službenom automobilu i na pantalonama osumnjičenog Dragijevića, navodno pripada njemu samom.

Dodatnu komplikaciju predstavlja činjenica da su osumnjičeni najpre priznali zločin, ali su kasnije promenili svoje iskaze. Dragijević je u početku priznao delo pred tužiocem, ali je kasnije tvrdio da je samo premeštao telo, što se razlikovalo od njegovog prethodnog iskaza. On je kasnije, 11. jula, zatražio novo saslušanje pred Višim javnim tužilaštvom u Zaječaru i tom prilikom potpuno negirao učešće u ubistvu. Njegov novi iskaz sada se poklapa sa iskazom Srđana Jankovića, koji je prvo ćutao, a zatim negirao krivicu.

Bez čvrstih dokaza, tužilaštvo se nalazi u teškoj situaciji. Priznanje osumnjičenih, iako validno, ne može biti jedini dokaz za podizanje optužnice. Ukoliko sud dobije optužnicu bez dovoljno dokaza, postoji mogućnost da je odbaci, što bi moglo dovesti do oslobađanja osumnjičenih i potencijalnog obustavljanja krivičnog postupka i to za deset dana, odnosno 28. avgusta.

Tužilaštvo ima dve opcije: Podići optužnicu ili, po isteku šestomesečnog pritvora, osloboditi osumnjičene i nastaviti istragu. Iako nema zakonskog roka za završetak istrage nakon puštanja osumnjičenih na slobodu, suđenje mora početi u razumnom roku kako bi se izbeglo zastarevanje slučaja. Ovaj slučaj nosi rizik da postane jedan od onih koji nikada nisu rešeni, ako se uskoro ne pronađu ključni dokazi.

Autor: Iva Besarabić