Crnogorska policija traga za dvojicom muškaraca zbog sumnje da su prekjuče na Cetinju upucali Bogdana Milića (37).
On je na putu do bolnice preminuo. Takođe oni su i ranili Dragana Vušurovića (33), Marka Vujačića (48) i Gorana Vušurovića (48). Pucnjava se procenjuje nastavkom brutalnog rata crnogorskih klanova. Zanimljivo je da su dve prekjuče upucane osobe direktno povezane sa nikada rasvetljenim nestankom Nemanje Medina. U otmicu ovog mladića umešane su bile još dve osobe - jedna je, takođe, nedavno likvidirana, a jedna se nalazi u zatvoru.
Pucnjava pred punim kafićem
Na četvoricu Cetinjana pucano je u utorak oko 17 i10 sati na Bulevaru crnogorskih junaka, dok su sedeli u bašti jednog ugostiteljskog lokala. Prema prvim informacijama koje su preneli crnogorski mediji, nepoznati napadači su iz kola u pokretu kroz prozor osuli rafaljnu paljbu po Cetinjanima.
Ranjeni Milić preminuo je na putu do cetinjske bolnice, a trojica ranjenih Crnogoraca su operisani i nalaze se u bolnici.
Otmica Nemanje Medina
Ubijeni Milić bio je jedan od optuženih da je umešan u misteriozni nestanak i ubistvo Nemanje Medina, koji nikada nije rasvetljen. Druga dvojica optuženih za likvidaciju ovog Crnogorca su i Darko Mijović, koji je pre nekoliko nedelja, takođe, likvidiran u Nemačkoj, kao i Vladimir Ulama koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne u Spužu zbog nedozvoljnog nošenja i držanja oružja.
Međutim, interesantno je da je i ranjeni Marko Vujačić (48) poznatiji pod nadimkom Kubanac, koji je ranjen prekjuče, takođe bio hapšen u vezi otmice Nemanje Medina.
Naime, Bogdan Milić i Marko Vujačić bili su osumnjičeni da su pomogli Ulami i Mijoviću u skrivanju, dok je policija tragala za njima zbog nestanka Nemanje Medina. Sa njima je uhapšen i Zoran Muhadinović, takođe sa Cetinja. Nakon što su im stavljene lisice na ruke svima im je ponuđen poligraf koji su odbili.
Spektakularni upad policije i petočasovni pretres
Kako je uloga Bogdana Ilića bila da skriva Ulamu, policija je u avgustu 2016. godine upala u Ilićevu kuću na Cetinju. Policajci su pronašli arsenal oružje - četiri puške, dva pištolja, veća količina municije i mobilni telefoni.
Kako su crnogorski mediji tada izveštavali, oko 40 policajaca, među kojima su bili i pripadnici Posebne jedinice policije (PJP), pretraživali su teren oko kuće Milića. Tada je u kamenoj šupi u neposrednoj blizini Milićeve kuće pronađeno je 106 metaka kalibra devet milimetara i pet okvira za automastku pušku.
Otmica i ubistvo Nemanje Medina
Nestanak Nemanje Medina porodica je policiji prijavila rano ujutro 9. jula 2016. godine. Porodica je tada rekla da je nestao dan ranije i da sa njim nikako ne mogu da uspostave kontakt.
Njegov automobil marke "reno megan" pronađen je četiri dana kasnije pored lokalnog puta Virpazar - Rijeka Crnojevića, u mestu Jabukov dol. Njegovo telo nikada nije pronađeno, međutim tragovi su ukazivali na to da je Medina ubijen, pa je crnogorsko tužilaštvo njegov nestanak tretirao kao ubistvo. Krajem avgusta 2017. godine i zvanično je podignuta optužnica protiv sada ubijenog Darka Mijovića i Baranina Vladimira Ulame.
Do hapšenja Vladimira Ulame i Bogdana Milića došlo je nakon što je policija pročešljala listinge nestalog mladića nakon čega je utvrđeno da je poslednje kontaktirao upravo sa Ulamom. Policija je obavila razgovor sa njim 9. jula, posle čega je pušten. Kako je četiri dana kasnije pronađen zapaljen automobil nestalog, policija je još jednom želela da razgovara sa Ulamom, ali on više nije bio dostupan. Zato su pretresane tri njegove kuće u kojima je, na crnoj patici, pronađen trag krvi, što su istražitelji povezali sa nestankom Medina. Mesec dana kasnije policija ga je locirala u kući Bogdana Milića. Poslednjeg dana avgusta 2016. godine uhapšen je i Darko Mijović.
"Slučaj Nemanja Medina" predstavlja veliki presedan u crnogorskom pravosuđu, jer je to prvi put da se protiv nekoga vodio proces za ubistvo, a da telo nikada nije pronađeno. Zbog ovoga su se u tamošnjoj stručnoj javnosti povele žustre diskusije jer je jedan deo smatrao da bi osumnjičenima na teret trebalo da se stavi krivično delo otmica.
I sudski proces u ovom slučaju bio je izuzetno buran. Od toga da se Vladimir Ulama svojevremeno navodno hvalio da mu niko ništa ne može jer mu je stric Zoran Ulama, šef vladine Kancelarije za borbu protiv trafikinga, do toga da je odbrana ubijenog Darka Mijovića tvrdila je da je njegova opekotina na desnoj ruci posledica "eksplozije" čepa od hladnjaka, kada mu je prokuvao automobil.
Ubistvo Darka Mijovića
Darko Mijović, jedan od četvorice umešanih u otmicu i ubistvo Medine, ubijen je 13. maja u iznajmljenoj kući u nemačkom gradu Forst u pokrajini Brandenburg, a ovo ubistvo još uvek nije rasvetljeno. Osim njega, ubijen je i Nikola Jovanović zvani debeli, a ranjeni su dvojica Crnogoraca - Miloš Vesković i Miloš Pavićević.
Kada je Vladimir Ulama, koji se nalazi u spuškom zatvoru, čuo da je ubijen njegov prijatelj Mijović, demolirao je ćeliju. Inače, ubijeni i ranjeni Crnogorci smatraju se bliskim saradnicima "škaljarskog klana", te je jedan od mogućih motiva nastavak krvavog rata između kotorskih klanova, "škaljarskog" i "kavačkog".