AKTUELNO

UEFA je isplatila više stotina hiljada evra bivšoj radnici koja je navodno bila u tajnoj vezi sa sadašnjim predsednikom FIFA Đanijem Infantinom, prenosi britanski "Telegraf".

Kako navodi pomenuti poratal, žena je tokom perioda navodne veze sa Infantinom napredovala sa administrativne na rukovodeću poziciju, a plata joj je povećana za oko 30 odsto i premašila je 170.000 evra godišnje.

Nakon što je napustila UEFA, prema tvrdnjama izvora britanskog lista, dobila je otpremninu, dok joj je organizacija pokrila i troškove studija u poslovnoj školi. Godišnja školarina iznosila je oko 50.000 evra.

UEFA je potvrdila da je bivšoj zaposlenoj isplaćena otpremnina i da su joj pokriveni troškovi školovanja, ali tvrdi da je sve urađeno u skladu sa tada važećim pravilima.

- Svesni smo navoda i možemo da potvrdimo da je dotičnoj osobi isplaćena otpremnina, zajedno sa isplatom školarine za kurs u lokalnoj poslovnoj školi - saopštio je portparol UEFA.

Iz evropske fudbalske organizacije dodali su da su pravila koja se odnose na zaposlene od 2016. godine pooštrena i da su sada usklađena sa standardima koji se očekuju od moderne međunarodne organizacije.

Istovremeno, FIFA je u potpunosti odbacila tvrdnje o neprimerenom ponašanju svog predsednika. Infantino, preko svog portparola, negira navode o vezi i bilo kakvoj zloupotrebi položaja.

"Predsednik FIFA Đani Infantino snažno poriče ove navode i oni su kategorički netačni. Svaka insinuacija o neprikladnom ponašanju ili kršenju statuta ili propisa je klevetnička", saopštio je portparol FIFA.

FIFA je istakla i da nijedan zaposleni u toj organizaciji ili UEFA nikada nije podneo žalbu zbog Infantinovog ponašanja. Takođe je navedeno da su odluke u vezi sa zaposlenima, uključujući odlaske i otpremnine, donosili nadležni rukovodioci u skladu sa tada važećim pravilima.

Prema pisanju "Telegrafa", navodna veza i brzo napredovanje zaposlene izazvali su zabrinutost među pojedinim radnicima UEFA zbog mogućeg sukoba interesa i zloupotrebe položaja.

Britanski list navodi i da je Infantino, nakon njenog odlaska iz UEFA, navodno pomogao bivšoj zaposlenoj da pronađe novi posao u sličnoj oblasti.

Prema navodima izvora britaskog lista, tadašnji predsednik UEFA Mišel Platini saznao je za navodnu vezu i Infantinu postavio ultimatum - ili će on napustiti funkciju ili će organizaciju napustiti zaposlena. Prema tim tvrdnjama, dogovoreno je da žena ode iz UEFA uz finansijski paket.

Infantino je u UEFA stigao 2000. godine, a funkciju generalnog sekretara preuzeo je 2009. godine. Organizaciju je napustio 2016. godine, kada je izabran za predsednika FIFA, nakon suspenzije tadašnjeg prvog čoveka UEFA Mišela Platinija.

Platini je odbio da komentariše najnovije navode britanskog lista.

Takođe strani mediji prenose da se pritisak na Infantina poslednjih nedelja dodatno pojačao zbog drugih kontroverznih odluka i poteza na čelu FIFA, dok je prema pisanju britanskog lista svojim saradnicima poručio da nema nameru da podnese ostavku.

Autor: D.B.