AKTUELNO

Kako smo ušli u 21. vek tako smo svake godine slušali priče i nagađanja o skorom smaku sveta, apokalipsi, Sudnjem danu, a upravo jedan od takvih, bio je zakazan za 21. decembar 2020. godine.

Te teorije zavera uzele su maha na isteku druge decenije veka naročito, otkako se pojavila priča da je Majansko proročanstvo pogrešno tumačeno te da kraj sveta nije trebalo da bude 21. decembra 2012. već 2020. godine.

Stare Maje izračunale su da će 2012. odnosno 2020. godine, kako je kome volja, Zemlja ući u naredni solarni maksimum, odnosno da će ući u interakciju sa ogromnom crnom rupom, što će, pak, doneti njen sudar sa planetom Nibiru.

Prema astronomima i njihovim proračunima Jupiter i Saturn su zaista 21. decembra, bili na međusobnoj udaljenosti od samo 0,1 stepen, što je petina prečnika punog Meseca. Zvuči zlokobno, zar ne?

Pastor Pol Beglej, uvažen u svojim krugovima po SAD, tvrdio je još 2019. godine, dokazujući to čak i matematički, da smo pravili ozbiljne greške u tumačenju proročanstva Maja.

- Kad god se Jupiter i Saturn približe tako jedan drugom, a naredni put će to učiniti tek za 500 godina, sledi katastrofa na Zemlji. Poslednji put to se desilo 1623. godine i bio je užas širom planete. Maje kažu da nam 21. decembra sledi Sudnji dan. Pripremite se na vreme - poručivao je više puta Pol Beglej.

Širom društvenih mreža 2020. godine zavladao je potpuni haos a teoretičari zavera, koji su se i zbog koronavirusa silno razmahali te godine, dobili su novu dozu samopouzdanja za širenje panike.

Brojni američki mediji kontaktirali su i 2012. ali i 2020. godine predstavnike NASA-e koji su opušteno odbacivali ove teorije.

- Iako su i 2012. pričali o kraju sveta, mi smo svi ostali na Zemlji. Nibiru ne postoji, nema nikakvog dokaza o toj planeti - stav je iz NASA-e.

ČEKALI SMAK SVETA

Podsetimo ljudi obučeni u kostime vanzemaljaca u malom seocetu Bugaraš u podnožju mistične planine u Francuskoj hteli su da se našale sa legendama o NLO u ovom području. Prema verovanju, ovo mesto bi u slučaju smaka sveta bilo najsigurnije na planeti, pa tamošnjim stanovnicima nije nedostajalo smisla za humor.

Stanovnici Kolumbiji pridružili su se proslavi 21. decembra. Ceremonija je održana na Glavnom gradskom trgu u Bogoti.

Starosedeoci Tikala, najvećeg arheološkog nalazišta civilizacije Maja, 560 kilometra severno do Gvatemala Sitija, proslavljaju 21. decembar, kraj majanskog ciklusa.

Autor: