AKTUELNO

Pomoćnik direktora Republičkog geodetskog zavoda Darko Vučetić izabran je za kopredsedavajućeg Komiteta Ujedinjenih nacija za upravljanje geoprostornim informacijama za Evropu (UN-GGIM Europe), saopštio je danas Republički geodetski zavod (RGZ).

Kako se navodi, Vučetić je jednoglasno izabran glasovima predstavnika evropskih država na 13. plenarnoj sednici tog tela održanoj u Ženevi, čime je Srbija prvi put preuzela rukovodeću ulogu u najvišem regionalnom telu Ujedinjenih nacija za oblast geoprostornih informacija, katastra i geodezije.

Foto: Privatna arhiva

Vučetić će funkciju kopredsedavajućeg obavljati tokom naredne tri godine zajedno sa Džejmsom Norisom iz Ujedinjenog Kraljevstva.

U saopštenju se navodi da izbor predstavlja priznanje njegovom dugogodišnjem radu u međunarodnim stručnim organizacijama i aktivnom doprinosu modernizaciji katastra u Srbiji, razvoju geoprostornih informacija i digitalnoj transformaciji javne uprave.

Tokom dosadašnje karijere Vučetić je bio član Izvršnog komiteta UN-GGIM: Europe, Biroa Radne grupe za zemljišnu administraciju pri Ekonomskoj komisiji Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE WPLA), kao i upravnog odbora organizacije EuroGeographics.

Foto: Privatna arhiva

RGZ je ocenio da izbor njegovog predstavnika predstavlja značajno međunarodno priznanje za tu instituciju i Republiku Srbiju, kao i potvrdu stručnog ugleda koji srpski katastar uživa među evropskim institucijama i ekspertima.

Preuzimanjem funkcije ko-predsedavajućeg, Srbija će imati priliku da aktivno učestvuje u kreiranju budućih evropskih i globalnih politika u oblastima geoprostornih informacija, katastra i digitalnog upravljanja, navodi se u saopštenju srpskog katastra.

Autor: Pink.rs