Ministarka upozorava da će u narednim decenijama demografski profil Srbije u kulturološkom, ekonomskom, populacionom, intelektualnom smislu, biti još siromašniji i da je zbog toga važna populaciona politika i povećanje nataliteta.
Prof.dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja, rekla je za Novo jutro televizije Pink da je istraživanje o migracijama studenata koje je obavljeno u ispitnom roku, a u kom je preko 11 hiljada studenata uzelo učešće pokazalo da mladi nemaju nameru da budu samo posmatrači.
- Oni su zainteresovani da budu akteri zbivanja u Srbiji. Najbitniji podatak je da jedna trećina njih planira da čim završi studije ode, a to je poražavajući podatak. Istraživanje je bilo strukturisano tako da ih pitamo šta su motivi, šta bi moglo da ih zadrži ovde, da li planiraju da se vrate - kazala je Đukić Dejanović.
Kako dodaje, studenti koji planiraju da odu imaju gde, imaju negde rodbinu i sigurnost, a da je jedan od razloga što odlaze da bi radili u svojoj struci.
- Oni žele pristojno da zarade, da imaju krov nad glavom i obezbede svoju egzistenciju. Sa druge strane, profili koji planiraju da odu su IT stručnjaci i medicinar. Upisna politika mora biti takva da školuje onoliko koliko je potrebno našem društvu - istakla je Đukić Dejanović.
Istraživanje je pokazalo i da medicinari najčešće navode Nemačku kao zemlju u kojoj bi mogli da rade, dok 11 odsto studenata IT - ja želi da ide u Ameriku.
- Po učestalosti gde žele da se zaposle to su Švajcarska, Austrija i Norveška. To su zemlje gde naši obrazovani ljudi idu - podvukla je Đukić Dejanović.
Ministarka upozorava da će, ako se tako nastavi, u narednim decenijama demografski profil Srbije u kulturološkom, ekonomskom, populacionom, intelektualnom smislu, biti još siromašniji.
- Zbog toga demografija i populaciona politika jesu briga Vlade Srbije, a smatram i da sa migrantima mora mnogo organizovanije da se radi, jer neće svi uspeti da odu preko, već će deo njih ostati ovde - istakla je Đukić Dejanović.
Međutim, ministarka je naglasila da je pozitivna strana istraživanja što je 50 odsto studenata reklo da ne bi otišli iz zemlje ako bi im država obezbedila "kredit za stan, za naučno-istraživački rad, bolji status, bolju mogućnost zaposlenja".
Više o ovoj temi pogledajt eu videu koji sledi: