Mladić koji je sa 28 godina dobio dijagnozu raka debelog creva u četvrtom stadijumu podelio je priču o simptomima koje je mesecima ignorisao, upozoravajući druge da ne zanemaruju signale koje im telo šalje.
Džoj Farazis imao je samo 28 godina kada mu je dijagnostikovan rak debelog creva u četvrtom stadijumu. Danas, pet godina kasnije, deli svoju priču kako bi upozorio ljude da ozbiljno shvate simptome koje je on ignorisao mesecima, jer pravovremena reakcija može spasiti život.
Na svom TikTok nalogu, Džoj apeluje na sve da ne odlažu posetu lekaru i da prepoznaju značaj ranih pregleda. Kako je objasnio, prve simptome primetio je mnogo pre nego što je potražio pomoć, ali ih je zanemarivao. Kada je konačno otišao kod lekara, odbio je skener, verujući da njegovi problemi nisu ozbiljni. Tek kada su simptomi postali neizdrživi, odlučio je da potraži pomoć.
Simptomi na koje Džoj upozorava uključuju:
Noćno znojenje i nagli gubitak težine - Uz umor, anemiju i otežano disanje, ovi simptomi mogu ukazivati na uznapredovali stadijum raka debelog creva.
Bol u donjem delu stomaka - Lokacija bola može otkriti gde se tumor razvija, prema stručnjacima iz Healthline-a.
Česti odlasci u toalet - Džoj je primetio da mora u toalet nekoliko puta dnevno, što je bio jedan od ranih znakova.
Grčevi i zatvor - Promene u stolici, uključujući zatvor ili retku stolicu, mogu biti znak upozorenja.
Krv u stolici - Krv je primetio tek šest meseci nakon početka simptoma, verujući da su u pitanju hemoroidi, ali to je bio poslednji alarm da potraži pomoć.
Džoj je prošao kroz hemoterapiju, operacije uklanjanja tumora i lezija na jetri i plućima, i na sreću, njegovo lečenje je bilo uspešno. Ipak, svestan je da je situacija mogla biti mnogo jednostavnija da je reagovao ranije.
Ono što me na kraju motivisalo da ozbiljno shvatim simptome bila je značajna količina krvi koju sam primetio u toaletu. Tada mi je postalo jasno da nešto nije u redu - rekao je Džoj.
Danas se zalaže za preventivne preglede i podizanje svesti o važnosti ranog reagovanja, jer pravovremena dijagnoza može spasiti ne samo život obolelog, već i njihove porodice.
Autor: Dubravka Bošković