U jednom od svojih popularnih videa, doktorka je otkrila naučnu istinu iza ovog uvreženog verovanja.
Verovanje da hladnoća uzrokuje prehladu duboko je ukorenjeno, a bake nas već decenijama upozoravaju na opasnosti od izlaska napolje sa mokrom kosom ili nedovoljno odeće. Ali koliko je u ovom mitu zapravo istine?
Dr Kal, naučnica sa doktoratom iz genetičke medicine, trenutno živi i radi u Londonu, a svoje uvide deli sa gotovo 83.000 pratilaca na TikTok-u. U jednom od svojih popularnih videa, otkrila je naučnu istinu iza ovog uvreženog verovanja.
"Da li hladnoća izaziva prehladu? Ne baš, ali pomalo," objašnjava dr Kal.
Prehlade su, prema njenim rečima, uzrokovane virusima, što znači da se ne možete razboleti osim ako ne dođete u kontakt sa virusom. Međutim, hladno vreme može oslabiti vašu prirodnu odbranu, što olakšava virusima da napadnu.
Kako hladnoća utiče na telo?
Prva linija odbrane od virusa su specijalizovane ćelije u gornjem disajnom putu, koje stvaraju gustu sluz koja zarobljava patogene. Ove ćelije takođe koriste cilije, molekularne "metlice", kako bi uklonile sluz i izbacile patogene iz vašeg organizma.
Problem nastaje kada je telo izloženo hladnom i suvom vazduhu tokom zime.
"Ove ćelije moraju da funkcionišu u toplom i vlažnom okruženju, što zimi nije uvek slučaj," objašnjava dr Kal.
Ako ste ikada spavali u hladnoj sobi i probudili se s bolnim grlom, to je rezultat oštećenja ovih ćelija.Kada se zagrejete, telo se oporavlja, ali ako virus već uđe u vaš sistem dok je odbrana oslabljena, šanse za infekciju značajno rastu.
Iako sama hladnoća ne izaziva prehladu, ona nas čini podložnijima virusima. Zato je važno održavati telo toplim i izbegavati produženu izloženost hladnom i suvom vazduhu, posebno tokom zimskih meseci kada virusi gripa i prehlade cirkulišu u većem broju.
Dakle, sledeći put kada budete izlazili na hladnoću, setite se da čuvanje toplote ne štiti samo od neprijatnog osećaja već i od potencijalnih virusnih infekcija.
Autor: Aleksandra Aras