Ivana Rodić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije rekla je da su trenutne rezerve krvi na dvodnevnom i trodnevnom nivou, ali s obzirom da idu praznici očekuje da će se priliv dobrovoljnih davalaca u narednim danima smanjiti. Institut će 1. janura u 8 sati otvoriti vrata za sve one koji žele da Novu godinu započnu na human način.
Napomenula je da su Novogodišnji i Božićni praznici, koji su pred nama, period kada su smanjene rezerve krvi u Institutu za transfuziju.
"Bilo bi dobro da se svakoga dana prikupi između 300 i 350 jedinica krvi, a 400 bi bilo idealno. U slučaju nedostatka krvi postoji mogućnost da se sporadično odlažu određene operacije, pre svega, ortopedske i sa pacijentima koji su ređa krvna grupa", apelovala je Ivana.
Dobrovoljno davanje krvi tokom praznika
Rodićeva je rekla da će Institut za transfuziju krvi 1. janura u 8 sati otvoriti vrata za sve one koji žele da Novu godinu započnu na human način. Do 31. decembra biće standardno organizovane akcije prikupljanja krvi na različitim lokacijama širom Srbije, dok će poslednjeg dana u godini, kao i 1. i 2. januara građani moći da daju krv isključivo u Institutu za Transfuziju Krvi Srbije (ITKS) u Svetog Save 39 u Beogradu.
Davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18 do 65 godina kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primenila.
“Ovo je jedan period kada je manje selektivnih operacija, ali svakako su naše potrebe, odnosno potrebe bolnica koje mi snabdevamo velike, tako da je važno da za sve pacijente bude dovoljno krvi", rekla je Rodićeva,
Rezerve krvi pri izdisaju
Na sajtu ITKS objavljene su trenutne rezerve u krvi, pri čemu su najmanje dostupne nulta pozitivna (0+) i A pozitivna (A+).
Rodićeva je navela da između dva davanja krvi za muškarce mora proći 12 nedelja, a za žene 16 nedelja. Istakla je da, osim što je redovno davanje krvi humani čin koji može da spasi brojne živote, korisno je i za organizam samog davaoca.
"Podstiče se koštana srž da stvara nove ćelije, ali možda još važnije od svega toga je jedan zaista lep osećaj jer znate da će ta vaša data jedinica krvi nekome spasiti život i to ne nekome nekada, nego nekome u narednih nekoliko dana", navela je Rodićeva.
Autor: Jovana Nerić