AKTUELNO

Institut za javno zdravlje Srbije objavio je podatke za prošlu godinu, navodeći da je prijavljeno 120.550 obolelih od zaraznih bolesti i da je preminulo 882 ljudi.

U Srbiji je u 2023. godini prijavljeno ukupno 120.550 obolelih od zaraznih bolesti, a od kovida 19 čak 113.702 slučaja! Od zaraznih bolesti umrlo je ukupno 882 ljudi, najviše upravo od kovida - 788, a alarmantno je da zvanična statistika beleži i porast opasnih polno prenosivih bolesti, među kojima su hlamidijaze, sifilis i gonoreja.

Ovo su najnoviji podaci koje je nedavno objavio Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u izveštaju o zaraznim bolestima.

- Stopa incidencije zaraznih bolesti u 2023. godini je za 84,51 odsto niža u odnosu na 2022. godinu usled smanjenja broja obolelih od kovida 19. Udeo zarazne bolesti kovid 19 u ukupnom obolevanju iznosio je 94,29 odsto, što je za 5,19 odsto manje nego prethodne godine. U cirkulaciji su i dalje bile omikron subvarijante SARS-CoV-2, a kliničke manifestacije bolesti su uglavnom bile blage do srednje teške - navodi se u izveštaju i dodaje da su tokom 2023. registrovana 882 smrtna ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od zaraznih bolesti. Stopa mortaliteta je, međutim, 80,91 odsto manja nego 2022.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Udeo zarazne bolesti kovid 19 u ukupnom broju smrtnih ishoda iznosio je 81,34 odsto, odnosno, kako se navodi u istraživanju, prijavljeno je 788 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od kovida 19.

Kada su zarazne bolesti u pitanju, obolevalo se i od sezonskog gripa, tuberkuloze, velikog kašlja, morbila, crevnih zaraznih bolesti, poput salmoneloze i šigeloze, raznih zoonoza, vektorskih zaraznih bolesti, u koje spadaju malarija, lajmska bolest, krpeljski encefalitis...

Što se tiče tuberkuloze, tokom 2023. prijavljeno je 475 slučajeva obolevanja, od čega su bila 24 smrtna ishoda. Od umrlih, 22 osobe (92 odsto) bile su muškog pola, najveći broj (33 odsto) u starosnoj grupi 50-59 godina.

Od polno prenosivih bolesti hlamidijaza je najučestalija infekcija. U 2023. prijavljeno je, kako se navodi u istraživanju, 458 slučajeva, što je porast od 28 odsto u odnosu na 2022. Ukupan broj prijavljenih slučajeva sifilisa na teritoriji Srbije bio je 352 i veći je za 17 odsto u poređenju sa 2022, kad su registrovana 302 slučaja.

Sedam smrti do zoonoze

Zoonoze su infekcije koje se mogu preneti sa životinja na ljude i imaju znatan globalni uticaj na zdravlje i zbog učestalosti i u pogledu težine kliničkih formi. - U 2023. na području Srbije prijavljena su ukupno 172 slučaja zoonoza u užem smislu, što je za 72 odsto više nego prethodne godine i petostruko više u odnosu na 2021. U 2023. u ovoj grupi zaraznih bolesti prijavljeno je sedam smrtnih ishoda, i to dva smrtna ishoda od leptospiroze, jedan od hemoragijske groznice sa bubrežnim sindromom i četiri smrtna ishoda od listerioze.

Na trećem mestu po učestalosti u grupi polno prenosivih bolesti je gonoreja - ukupno je prijavljen 121 slučaj i u odnosu na prethodnu godinu viši je za 53 odsto. Napominje se da je jedan od mogućih razloga za evidentno povećanje brojki i to što se prijavljivanje bolesti poboljšalo nakon pandemije korone, koja je uticala na funkcionisanje zdravstvenog sistema.

Legionarska bolest

Prema dobijenim rezultatima, u Republici Srbiji tokom 2023. prijavljeno je sedam slučajeva legionarske bolesti, težak oblik pneumonije koju uzrokuju bakterije iz roda legionela, i to pet sa teritorije grada Beograda i dva slučaja sa teritorije Južnobačkog okruga. Prijavljen je i jedan smrtni ishod, koji se može dovesti u vezu sa ovom bolešću. U 2022. je pak bilo dvoje obolelih.

- Kao i prethodnih godina, najugroženije populacije polno prenosivim bolestima su mladi i adolescenti uzrasta 15-24 godine, zatim muškarci koji imaju seks sa muškarcima i osobe koje se bave seksualnim radom. Međutim, broj slučajeva polno prenosivih bolesti raste i u populaciji žena, a prenos infekcija se dešava tokom heteroseksualnog odnosa - navodi se u izveštaju.

Infektolog prof. dr Dragan Delić kaže za Kurir da se sifilis, gonoreja i hlamidija prilično uspešno leče antibioticima i da predstavljaju više epidemiološki nego medicinski problem.

Imali smo 421 epidemiju

U toku 2023. u Srbiji je registrovana 421 epidemija zaraznih bolesti, sa 6.157 obolelih osoba. Broj prijavljenih epidemija je u odnosu na prethodnu godinu manji za 20,2 odsto, sa 1,8 puta manjim brojem obolelih osoba. - Najveći broj registrovanih epidemija je posledica kovida 19. U 2023. u epidemijama zaraznih bolesti su umrla 43 lica. Najveći broj slučajeva sa smrtnim ishodom je registrovan u epidemijama kovida 19, i to u - epidemijama kovida 19 u kolektivu/zajednici (21) i epidemijama bolničkih infekcija (18). Po jedan smrtni ishod je registrovan u epidemiji bolničke infekcije krvi uzrokovane bakterijom klebsijela pneumonije, epidemiji pertusisa, epidemiji tuberkuloze i epidemiji salmoneloze.

- Pored lekova protiv bakterijskih, gljivičnih i parazitarnih infekcija, koji su postojali odranije, poslednjih godina je napravljen značajan napredak i u antivirusnoj terapiji, tako da se može reći da se većina zaraznih bolesti danas dosta uspešno leči.

U Smederevu bila epidemija morbila

Ukupno je registrovano 50 slučajeva morbila tokom 2023, dok tokom 2022. nije bilo registrovanih slučajeva. Na teritoriji Smedereva, gde je 12. januara 2023. prijavljena epidemija, registrovana su 43 slučaja morbila, po tri slučaja prijavljena su na teritoriji Novog Sada i Beograda i jedan na teritoriji Požarevca. Najveći broj obolelih činila su deca mlađa od dve godine (54 odsto) i stariji od 20 godina (36 odsto). - Od ukupnog broja obolelih, 94 odsto je nevakcinisano ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod dvoje obolele dece - navodi "Batut".

Međutim, za kontrolu zaraznih bolesti vrlo je važna prevencija, od nespecifičnih mera zaštite, kao što su lična i kolektivna higijena, odgovarajuća priprema hrane i slično, do specifične mere zaštite, kao što su vakcine i gotova antitela. Postoji mnogo bakterijskih i virusnih infekcija koje se mogu prevenirati vakcinama i nedopustivo je da neko umire od bolesti koja se može sprečiti vakcinom - kaže dr Delić, koji pak dodaje da, to što su nam danas na raspolaganju različiti lekovi, ne znači da smo mirni.

Umrle tri bebe mlađe od tri meseca

Tokom 2023. u Srbiji je prijavljen 1.421 slučaj velikog kašlja, dok je u prethodnoj godini prijavljeno samo pet slučajeva ove bolesti, navodi "Batut". - U 2023. godini prijavljena su i tri smrtna ishoda uzrokovana velikim kašljem kod nevakcinisane dece mlađe od tri meseca. Najveći broj slučajeva registrovan je u uzrasnim grupama dece od 10 do 14 godina, odnosno od 15 do 19 godina. Najveći broj slučajeva velikog kašlja u odnosu na mesto prebivališta prijavljen je sa teritorije grada Beograda, Južnobačkog i Južnobanatskog okruga.

- Samo u životinjskom svetu imamo oko 320.000 virusa, a od 5.000 virusa koji su danas aktuelni u humanoj populaciji, 3.500 je prešlo iz životinjskog sveta u humanu populaciju. Istina je da se neke infektivne bolesti povlače, ali nastupaju nove. Dok god bude mikro i makro organizama, biće i zaraznih bolesti. To je knjiga koja još nije napisana!

Autor: Aleksandra Aras