Iako smo mislili da je odavno iskorenjena, ovih dana dočekala nas je vest da šuga hara Ivanjicom.
Da li treba da strahujemo od epidemije širih razmera, kako se šuga prenosi, a kako leči, u Novom jutru govorila je dr Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
- Iako mislimo da je šuga odavno iskorenjena to nije tako, prisutna je. To je jedno zarazno oboljenje koje se prenosi šugarcem, parazitom i jako je zarazno, prenosi se direktnim kontatktom kože na kožu, ali da naglasimo ne možete se zaraziti rukovanjem već dužim kontaktom kože o kožu - rekla je dr Maris.
Ona je naglasila da se šuga može preneti i seksualnim putem.
Šuga je nekada vezivana za loše higijenske uslove i prenaseljenost, međutim u današnje vreme šugu može da dobije bilo ko.
- Češće se sreće u zatvorenim kolektivima, kao što su ustanove za smeštaj straih lica , kolektivi za smeštaj učenika, u školama, jer tu je onaj bliži kontakt- dodala je dr Maris.
U Ivanjici se javio slučaj da su zaraženi i odrasli i deca.
- Ako je jedan član porodice, najčešće dete, oboli od šuge, infekcija se lako prenosi i na druge članove domaćinstva. Unazad deset godina u Beogradu smo imali oko 2200 obolelih na godišnjem nivou, a sa godinama opada taj broj tako da se poslednje tri godine ustalio broj na oko 500 slučajeva tokom godine. Od početka 2024. registrovano je oko 320 slučajeva ove zarazne bolesti u Beogradu što je značajni pad ako gledamo unazad deset godina - rekla je dr Maris.
- Mislim da naša zemlja i Evropa ne treba da stahuju jer imamo i vakcine, deca se vakcinišu, imamo i adekvatne lekove. Mi strahujemo od antimikrobne rezistencije ali ne treba da stahujemo. Postoji mogućnost da se pojavi neka 'uvezena' bolest ali neko masovnije širenje bolesti ne očekujem- rekla je dr Maris u Novom jutru.
Autor: Jovana Nerić