AKTUELNO

Nastavlja se tipično decembarsko vreme, a manje-više takvo vreme očekuje se i u nastavku decembra.

Tokom vikenda snažan ciklon sa Atlantika doneo je orkansko nevreme zapadnoj i severozapadnoj Evropi, a potom je sekundarni ciklon sa centralnog Mediterana doneo nevreme i obine padavine oblasti Jadrana i našem regionu. U nastavku teksta otkrićemo i da le će biti snega za Novu godinu.

Na zapadu i severozapadu Evrope zabeleženi su uraganski vetrovi od 140 km/h, obilne padavine, pa i poplave, pri čemu je pričinjena materijalna šteta, a bez struje je ostalo pola miliona ljudi. Nažalost, bilo je i nastradalih.

Srećom, efekat ciklona u Srbiji bio je znatno oslabljen, tako da je tokom prethodne večei i noći preko Srbije u sklopu ovog ciklona prešao oblačni sistem sa jugozapada sa kišom, na višim planinama sa snegom, a na jugozapadu Srbije i na planinam istočne Srbije bilo je i ledene kiše.

Ciklon je košavskom područji doneo jak jugoistočni vetar, planinama istočne Srbije olujne udare.

Danas je padavinska zona odmakla na severoistok, odnosno izmestila se iznad Rumunije, ali je u Srbiji ostalo tmurno i prohladno vreme.

Slično vreme očekuje se i u utorak, dakle, suvo i tmurno. Slabih padavina biće samo na krajnjem jugu i na zapadu Srbije.

U sredu će u većem delu Srbije očekuje se oblačno, povremeno sa kišom, na planinama sa snegom.

Četvrtak će ponegde doneti slabe padavine.

U petak i u subotu suvo.

Potom će se u nastavku decembra nastaviti tipično decembarsko vreme. Očekuje se uglavnom tmurno, kiša će biti rezervisana za niže, a sneg za brdsko-planinske predele.

Maksimalna temperatura biće u narednom periodu uglavnom od 3 do 9°C, što su ujedno i prosečne vrednosri za ovo doba godine.

Sneg za Novu godinu?

Mnogi se već sada pitaju šta se očekuje u novogodišnjoj noći. Ipak, u ovom času i dalje je veoma rano precizirati kakvo će vreme biti u danima oko Nove godine. Prema trenutnim prognozama, tipično decembarsko vreme potrajaće u Srbiji bar minimum narednih 10 dana i tokom tog perioda ne bi došlo do značajnijeg zahlađenja.

U prilog tome ići će izraženiji zapadni visinski vetrovi, koji će sprečavati prodor ledenog vazduha sa severoistoka i iz Sibira, a istovremeno nad našim područjem uslovljavati česta naoblačenja sa slabom kišom u nižim i snegom na planinama, dok će temperature biti u skladu sa kalendarom i ne očekuju se niti značajnija otopljenja, niti zahlađenja.

Dakle, svi koji su ljubitelji snega, moraće u narednom periodu put planinskih predela, gde snežnog pokrivača ima u dovoljnim količinama, a što i više nego na ruku ide ski centrima, s obzirom na to da je uveliko počela zimska sezona. Visina snežnog pokrivača na višim planinama poput Zlatibora i Kopaonika je oko 40 centimetara, a snežna granica nalazi se uglavnom iznad 600 metara nadmorske visine.

Autor: Dubravka Bošković