Zahvaljujući naučnicima, ljudi danas mogu videti pravo lice Deda Mraza prvi put u gotovo 1.700 godina.
Sveti Nikola, poznat i kao Nikola Čudotvorac iz Mire Likijske u Maloj Aziji (današnja Turska) bio je ranohrišćanski svetac čija je reputacija darivanja inspirisala holandsku narodnu figuru Sinterklasa, koji je kasnije postao Deda Mraz u SAD-u. Ova mitska figura zatim se "stopila” s engleskim Deda Mrazom, koji se više povezivao s gozbama i igrama nego s poklonima, sve dok se nije oblikovao lik koji danas obožavaju deca širom sveta. U stvari, sveti Nikola je "evoluirao" u Deda Mraza.
Face of real Santa Claus reconstructed with 3D tech after 1,700 years. https://t.co/rsebEiHFY6
— Interesting Engineering (@IntEngineering) 08. децембар 2024.
Većina prikaza "starog svetog Nikole" potiče vekovima nakon njegove smrti 343. godine. A sada se njegovo lice može videti prvi put još od doba kasnog Rimskog carstva, zahvaljujući stručnjacima koji su forenzički rekonstruisali njegove crte lica pomoću njegove lobanje.
Cicero Moraes, vodeći autor nove studije, opisao je lice kao "snažno i blago".
"Lobanja ima vrlo robustan izgled, stvarajući snažno lice, budući da su njene dimenzije na horizontalnoj osi veće od proseka. To je rezultiralo širokim licem", rekao je Moraes za Dejli Meil pa dodao:
"Ova karakteristika, u kombinaciji s gustom bradom, snažno podseća na figuru koju zamišljamo kada pomislimo na Deda Mraza".
Značaj svetog Nikole iz Mire
José Luís Lira, stručnjak za živote svetaca, opisao je značaj stvarnog Nikole iz Mire.
🎅The true face of the man that inspired Santa Claus can be seen for the first time in almost 1,700 years, after scientists reconstructed his likeness from his skull.
— 🇺🇸ProudKentuckyGirl*🇺🇸🫶🏼 (@Jillybean_502) 08. децембар 2024.
🎄Saint Nicholas of Myra was an early Christian saint whose reputation for gift-giving inspired the Dutch folk… pic.twitter.com/Nrp2V6urQ3
"Bio je biskup koji je živeo u ranim vekovima hrišćanstva i imao je hrabrosti da brani i živi učenja Isusa Hrista, čak i po cenu svog života. Suprotstavljao se vlastima, uključujući rimskog cara, i pomagao onima kojima je bilo potrebno. Sećanje na njega prisutno je ne samo među hrišćanima već i među svim narodima", rekao je.
Moraes je objasnio i kako je slavni svetac postao današnja narodna legenda.
"Protestantska reformacija, koju je predvodio Martin Luter, bio je pokret koji je doprineo nestanku obožavanja svetog Nikole u mnogim zemljama", objasnio je on.
Autor: Dubravka Bošković