AKTUELNO

Sezona je virusa, a čini se da je stomačni virus jači nego ikad. Mnogi se žale. Obara sa nogu stare, mlade, ali i decu, te mnogi i dehidriraju! Ovaj virus jak je i uporan, a organizam može da dovede čak i do kolabiranja.

Mnogi imaju stomačne tegobe - povraćanje, dijareju, a neke čak obara i temperatura.

Specijalista opšte medicine dr Radmila Šehić objašnjava da crevne infekcije nisu retkost.

- Tokom leta ih najčešće prouzrokuju bakterije, koje se razmnožavaju u nedovoljno zaštićenoj hrani (Salmonele, ešerihija koli...), dok su zimi uglavnom prisutne virusne infekcije digestivnog trakta. Najčešći izazivač stomačnih tegoba kako kod dece, tako i kod odraslih je rota virus. Kada govorimo o crevnim infekcijama mislimo na infekciju dvanaestopalačnog, tankog i debelog creva. Dakle, nijedan segment creva nije pošteđen - navela je dr Šehić.

Dodala je da su virusne infekcije poznate kao infekcije prljavih ruku.

- Nastaju konzumiranjem nedovoljno opranog voća i povrća na kojima postoji izazivač. Nepranjem ruku na kome su se, nekim slučajem, zadržali izazivači oboljenja. Nehigijenom posuda za odlaganje ili uzimanje hrane. Tegobe nastaju eksplozivno uz kratku inkubaciju (vreme od momenta kontaktiranja infekta do prvih simptoma oboljenja). Inkubacija je od jedan do dva dana - objasnila je.

Dominiraju grčevi u stomaku, mučnina i povraćanje
Dodala je da se bolovi u stomaku, koji su različitog intenziteta, šire difuzno.

- Dominira osećaj grčeva u crevnom zidu, čujno je crevno pretakanje, mučnina, nekada i povraćanje. Uz sve to nastaje crevno pražnjenje uz gubitak velike količine tečnosti i minerala. Pražnjenje creva ne donosi olakšanje, već im se pridružuju lažni pozivi na stolicu, koji iscrpljuju osobu.Toliki gubitak tečnosti je znak oštećenja sluznice zida creva koja ne može da resorbuje vodu, nego se ona eliminiše u spoljašnju sredinu - rekla je dr Šehić.

Gubitkom vode i minerala se provocira malaksalost, nekada i grčevi u listovima nogu.

- Nije redak i pad krvnog pritiska, pa se oboleli žali na vrtoglavicu i nemoć pri ustajanju. Retko je prisutna povišena temperatura. Gubitak tečnosti najteže podnose deca, jer se velikom brzinom dovode u pitanje životne funkcije. Zato takva stanja kod dece shvatiti najozbiljnije i urgentno zbrinuti. Druga kategorija ugroženih su starije osobe, kojima nagla dehidratacija provocira uz pad pritiska poremećaj srčanog ritma, oslabljenu cirkulaciju, smanjenje bubrežne filtracije, smanjeno mokrenje i zadržavanje toksina u organizmu. I njih temeljno zbrinuti - napominje doktorka.

Kako se leče stomačni virusi
Kaže da u takvim stanjima treba unositi tečnost u organizam češće i u manjim dozama.

- Najbolje su supe iz kesica uz dodatak soka od paradajza. Čaj od nane deluje smirujuće na crevni zid. Mirovanje i lagano ustajanje iz kreveta, uz dijetu. Unos samo termički obrađene hrane kao bareni krompir, bareni pirinač, barena šargarepa, pečene jabuke, prepečeni hleb. Tek drugog dana tegoba unositi bareno belo pileće meso. Neophodno je redovno pranje ruku toplom vodom i sapunom. higijena posuda i površina koje je kontaktirala pogođena osoba. Ne uzimati antibiotike, kao ni preparate kojima se zaustavlja proliv, jer se tako izazivač dugo zadržava u organizmu - napominje dr Šehić.

Istakla je da neka teža stanja treba zbrinuti od strane lekara korišćenjem infuzionih rastvora.

- Posle preležane infekcije još neko vreme voditi računa o dijeti, dok se ne obnovi oštećena sluznica creva. Za zimske crevne infekcije je tipično da kako naglo nastaju, tako naglo i prolaze u roku od 3, 4 do 5 dana (individualno). Ne ostavljaju posledice i oboleli se u kratkom intervalu vraća u punu formu uz naučenu lekciju - zaključila je doktorka.

Autor: Dalibor Stankov