U svetlu rastućih troškova energije, mnogi korisnici postavljaju pitanje kako da smanje potrošnju struje, posebno kada je reč o bojlerima. Iako se može činiti da isključivanje bojlera kada nije potreban može doneti uštedu, važno je razumeti da ovo nije uvek najbolja praksa.
Naime, bojler neće manje trošiti ako ga isključite, jer kada ga ponovo uključite, biće potrebno više energije da se voda zagreje do željene temperature.
Stručnjaci savetuju da bojler isključite samo kada vam topla voda neće biti potrebna duže vreme. Takođe, većina bojlera dolazi s unapred podešenom temperaturom. Da biste postigli ekonomičniju potrošnju, preporučuje se da termostat postavite na vrednost između 50 i 60 stepeni. Ova temperatura je dovoljna za svakodnevne potrebe, a istovremeno smanjuje rizik od pregrevanja, koje može dovesti do povećane potrošnje struje i stvaranja kamenca.
Povećanje temperature na 75 ili 85 stepeni može zvučati kao dobra ideja za osiguravanje tople vode, ali dugoročno donosi više problema nego rešenja. Osim što povećava troškove struje, ovakva praksa može doprineti brzom nakupljanju kamenca, što dodatno opterećuje grejač.
Redovno održavanje bojlera je ključno. Preporučuje se da se bojler i grejač čiste barem jednom godišnje. Uznemirujući zvuci poput šuštanja ili zujanja kada se bojler uključi mogu ukazivati na prisustvo kamenca na grejaču, što zahteva hitnu pažnju.
Implementacijom ovih saveta ne samo da ćete smanjiti potrošnju struje, već i produžiti vek trajanja vašeg bojlera. Pametnim korišćenjem i redovnim održavanjem možete ostvariti značajne uštede, a istovremeno doprineti očuvanju životne sredine.
Autor: Marija Radić