Tokom posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji, biće, između ostalog, potpisani dokumenti o saradnji u oblasti nuklearne energije i kritičnih mineralnih sirovina.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, se osvrnula na brojne laži plasirane u pojedinim medijima, koje, kako kaže, postaju opasne i prelaze u širenje panike i zastrašivanje naroda.
Ovo postaje veoma opasno. Građani treba da znaju da ti mediji koji objašnjavaju kako su navodnu ugroženi, jer su nezavisni i objektivni, a kada kompetentna državna institucija i ministrastvo rudarstva i energetike demantuje preko 20 puta u prethodna dva meseca, da je to apsolutna laž i neistina - rekla je Đedović Handanović i dodala:
Imamo na jednom lokalitetu overene rezerve litijuma i nema ih apsolutno ni u jednomdrugom delu Srbije, niti istraživanja aktivnih, niti potencijala, a kamoli otvaranja rudnika. To je potpuno netačno i sada već postaje ozbiljno, mislim da za ovako nešto trebaju da se razmotre i pravne konsekvence. Ne možete konstantno da lažete, da vas neko kompetentan stalno demantuje i da nemate nikakve posledice. Širi se panika i ovo je apsolutno zastrašivanje naroda - rekla je Đedović Handanović.
Đedović Handanović ističe da je jedini cilj ovakvog širenja panike taj da se pojedini političari domognu vlasti nelegalnim putem.
To im je jedino preostalo, da se narod zastraši i da ti političari i kvazi političari dođu na vlast nelegalnim i nedemokratskim putem, a kvaziekolozi da nastave da pričaju kako ćemo potrovati narod i kako će cela Srbija postati zdravstveno ugrožena. Pritom, u isto vreme, predstavnici Vlade na čelu s apredsednikom republike sede sa naučnom zajednicom, kako bi došli do nekog rešenja, ali to očigledno nikoga ne zanima - rekla je Đedović Handanović.
Ona se osvrnula i na posetu predsednika francuske Emanuela Makrona našoj zemlji.
Predsednik Francuske dolazi u bilateralnu posetu, ostaće dva dana i postićiće se niz sporazuma. pričaćemo i o energetici i dugoročnom razmišljanju kako da obezbedimo energetsku sigurnost. Koliko je zapravo važno da jedan svetski lider sa visokom reputacijom dolazi, a francuska je najveći nuklearni operater u celom svetu i zemlja od koje možemo mnogo da naučimo. Naš energetski sektor razvijamo na najbolji mogući način, ne za naredne dve-tri godine, već za narednih 20,30 godina - rekla je Đedović Handanović i dodala:
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovaraće sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom o energetskoj saradnji i dugoročnom obezbeđivanju energetske sigurnosti u naredne dve do tri decenije. Francuska je najveći nuklearni operater u svetu i zemlja od koje možemo mnogo da naučimo, razmenjujemo znanja i iskustva. Za razliku od Nemačke koja je donela odluku o gašenju nuklearnih elektrana, što je za posledicu imalo uvoz električne energije iz Francuske, oni nisu gasili nuklearne kapacitete koji se između ostalog nalaze i u našem okruženju u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji. Francuska je ostala tvrdoglava kao što smo i mi pre nekoliko godina kada je u pitanju gašenje termokapaciteta. Energetska kriza je potvrdila da je to bilo ispravno i da pažljivo moramo da planiramo prelazak na obnovljive izvore energije, što želimo da radimo, ali moramo da obezbedimo dovoljno energenata i električne energije za sigurno i stabilno snabdevanje, u čemu nam Francuska može pomoći - rekla je ministarka. Ona je naglasila da su se u javnosti širile neistine da će Srbija uvoziti nuklearni otpad iz Francuske i da to nije moguće -rekla je Đedović Handanović.
On je dodala i da nije istina da Francuska ima interes da izvozi nuklearni otpad u Srbiji.
- Lako je proverljivo šta piše u konvencijama Ujedinjenih nacija, direktivama Evropske unije, francuskim i srpskim zakonima. Nije istina da Francuska ima interes da izvozi nuklearni otpad u Srbiji niti je moguće da mi uvozimo i skladištimo nuklearni otpad. Mediji koji sebe smatraju objektivnim lako mogu da provere ove informacije, a ne da nastavljaju da namerno obmanjuju građane i šire paniku protiv čega ćemo se boriti činjenicama i argumentima - rekla je ministarka. Dodala je da je ove nedelje ekspertska misija Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) posetila Beograd i razgovarala sa predstavnicima naših institucija -rekla je Đedović Handanović.
Autor: Iva Besarabić