AKTUELNO

U okolini Ludaškog jezera na Paliću vraćeno je u prirodu dvadesetak strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta ptica, koje su prethodne mesece ili nedelje provodile oporavljajući se u Prihvatilištu tamošnjeg zoološkog vrta.

Dvadesetak jedinki različitih vrsta ptica je nakon prstenovanja pušteno na slobodu, kako bi u prirodi pronašle svoje stanište.

- To su sve pticekoje su pristigle u Zološki vrt Palić u prihvatilište, tako što su bile povređene, iznemogle ili iz nekog razloga su ostale bez brige i nadzora roditelja u prirodi. U pitanju su znači mišari, imamo četiri čuka, imamo 6, 7 vetruški, puštamo jednu močvaricu i tri kukuvije - kaže Ilija Miljković, stručnjak za zaštitu prirode Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Među pticama koje su ponovo slobodno raširile svoje krila našao se i orao osičar, jako retka vrsta, koja je kao i ostale grabljivice strogo zaštićena i veoma ugrožena vrsta na našem podneblju.

Od početka godine u prihvatilište Zoološkog vrta Palić pristiglo je oko stotinu jedinki, koje su tu pronašle svoje utočište i privremeni smeštaj.

- Ono što nam redovno u prihvatilište dolazi to su rode, različite vrste sova poput ćukova, kukuvija, malih ušara, takođe i lasta, detlića, mišara, vetruški, jastreba. Zaista veliki broj različitih i zaštićenih i strogo zaštićenih ptica Jelena Toljagić, koordinatorka obrazovnih i promotivnih aktivnosti Zoološkog vrta Palić.

Miljković ja uputio apel građanima da ako negde pronađu mladunce ptica postupe na sledeći način:

- Apelujem na građane, kada god pronađu mlade jedinke koje su ostale bez nadzora roditelja u prirodi, da pokušaju prvo da ih vrate najbližem gnezdu što je moguće. Vratite ih najbliže što možete do gnezda. Roditelji će nastaviti da ih hrane. Nije bitno da li je to na 50, 20 ili 10 metara- Oni se jako oglašavaju. Zamislite noću kada se sve utiša, izuzetno jako se čuje zov tih mladunaca.

Autor: Dubravka Bošković