Žuli Le Devea, Francuskinja ruskog porekla koja se pre izvesnog vremena preselila u Beograd, postala je nedavno viralna na društvenim mrežama zbog snimaka i simpatičnih zapažanja iz naše prestonice.
U poslednjim objavljenim videima na TikToku, Žuli je objasnila šta je ono što je, kao neko ko je proputovao svet, primetila na ulicama Beograda - a da to nigde drugde nije videla.
"To nigde nisam videla"
Najpre je otkrila šta je to što ju je najviše iznenadilo u Srbiji.
"Živela sam u Francuskoj, Rusiji, Gruziji i Turskoj, posetila sam oko 35 zemalja sveta, tako da mislim da imam pravo da uporedim Srbiju i ostale zemlje.
@joujulia12 Are the families in Serbia that big? What do you think about that?
♬ original sound - French girl in Serbia
Dakle, trend koji nigde nisam videla u Evropi, a ovde jesam je taj da ogroman broj srpske dece, posebno tinejdžera stalno bude bez roditelja u vozu, autobusu, kafićima, svuda! Oni šetaju, igraju se. I to ne kažem da je nešto loše, nikako, to je zaista lepo. Samo sam iznenađena tolikim brojem dece. Možda to i nije tako čudno, ali upoređujući Pariz, Moskvu, Istanbul, ovde se primećuje da ima mnogo porodica i dece. Je li ovde porodica igra važnu ulogu ili sam samo uletela bejbi bum period
Mnogi Srbi su joj u komentarima objasnili da ono što vidi jednostavno znači da je Beograd, za razliku od nekih drugih evropskih zemalja, još uvek donekle bezbedan, sa čime se Žuli i sama složila.
"Radi li neko u ovom gradu?"
Takođe, u drugom videu, Francuskinja je otkrila šta je druga stvar koja ju je najviše zaprepastila u Beogradu.
@joujulia12 Of course someone is working. But why are there so many young people on the street in cafes during working hours?
♬ оригинальный звук - ПЕСНИ НА ЗАКАЗ №1
"Jednu stvar ne razumem ovde. Da li iko u ovom gradu radi? Jer viđam mnogo ljudi po kafićima u vreme kada bi inače trebalo da se radi" upitala je ona ljude dok je snimala krcate bašte kafića.
"To je naš mentalitet"
Mnogi Srbi, kao i Balkanci, odmah su joj objasnili zašto je to tako.
"To je naš mentalitet, ne samo u Beogradu, isto je i u Bosni, Hrvatskoj…. Čak i u Sloveniji", "Jer život nije posao. Reč je o slobodi na svakom nivou", "Radimo da bismo živeli, ne živimo da bismo radili", "Mi znamo da možemo sve pa se više i ne trudimo, samo se opustimo", pisali su joj oni.
Autor: Snežana Milovanov