AKTUELNO

Danas je u Srbiji počeo novi toplotni talas, a kako najavljuje meteorolog amater Marko Čubrilo, vreli dani će da potraju, a verovatno je u pitanju i najtopliji deo leta.

Kako navodi Čubrilo, narednih dana biće pretežno sunčano i sve toplije, maksimumi će prvo biti od 29 do 33 stepena, a onda i do 40 stepeni Celzijusa.

Noću ćemo se gušiti na 28 stepeni

Ipak, mira nećemo imati ni noću, jer temperatura u nekim gradovima neće padati ispod 28 stepeni i imaćemo tropske noći.

"Osim vrlo toplih dana i noćni minimumi će postati visoki i od nedelje će se kretati od +18 do čak +28 stepeni Celzijusa, posebno u većim gradskim celinama", napominje Čubrilo.

U ponedeljak pljuskovi?

Ipak, navodi da je pojava pljuskova moguća oko 8. jula, iako će oni biti retki, a jačeg osveženja još nema na vidiku.

"Malo jače osveženje uz češće pljuskove je moguće tek oko 15. jula, ali neko jače, konkretnije, osveženje se u narednih 14-20 dana za sada ne nazire", napominje meteorolog amater.

I RHMZ upozorava na vrele dane

Po posebnoj tabeli RHMZ sa kojom najavljuje toplotne talase, vidi se da će oni pogoditi sve delove Srbije.

Kako se vidi u tabeli, toplotni talas počinje danas u Bačkoj i Zapadnoj Srbiji, a onda će se prelivati na ostatak zemlje.

Foto: Pixabay.com, Tanjug.com

Danas toplotni talas u trajanju od najmanje 5 dana počinje u:

- Banatu- Šumadiji- Pomoravlju- Jugoistočnoj Srbiji

A u nedelju u:

- Sremu- Beogradu- Istočnoj Srbiji

Na Kosovu i Metohiji

"Upozorenje: Topli talas u trajanju od najmanje 5 uzastopnih dana. S obzirom na intezitet i vreme trajanja prognozira se veoma opasna vremenska pojava. Budite veoma obazrivi i pratite zvanična saopštenja o vremenu i prognozi vremena", stoji na sajtu RHMZ.

"Batut" upalio alarme

Zbog ovog toplotnog talasa i "Batut" je upalio narandžaste alarme, koji znače da su vremenski uslovi opasni po zdravlje.

Po najnovijoj tabeli, narandžasti alarm u nedelju se pali u Bečeju a u ponedeljak u:

- Bečeju- na Paliću- Kikindi- Zrenjaninu- Vršcu

Narandžasta polja u "Batutovoj" tabeli znači da se u tim mestima očekuje vreme rizično po zdravlje.

- Povećana verovatnoća za nastupanje različitih manifestacija toplotnog stresa, naročito kod osetljivih populacionih grupa - mala deca, trudnice, stari, hronično oboleli pacijenti. Pod posebnim rizikom su osobe sa narušenim integritetom svih slojeva kožnog tkiva, odnosno poremećajem mehanizma evaporacije nagomilane toplote (opekotine) - navodi se na sajtu "Batuta".

Foto: FOTO: Univerzum HD Media/N.M.

Mere lične zaštite

Odeća bi trebalo da je napravljena od laganih letnjih materijala svetle boje, a čija struktura dopušta propustljivost vazduha i omogućava uspešnije odavanje toplote.

Redovna rehidracija u toku celog dana, nevezano za stepen fizičke aktivnosti ili osećaj žeđi.

Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove (pranje rublja, tepiha, zavesa...) trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana (jutro, veče).

Bez preke potrebe, ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor za sve vreme trajanja povišene spoljne temperature.

Foto: Pink.rs

Ukoliko je to neizbežno, obezbediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom.

Posebnu pažnju treba obratiti na održavanje lične higijene, zatim na higijenske uslove u toku pranja voća i povrća kao i na samu pripremu hrane, jer u uslovima kada je organizmu neophodno besprekorno funkcionisanje sistema termoregulacije, svaka dehidracija, nastala kao posledica alimentarne intoksikacije praćene dijarejom, dodatno bi komplikovalo zdravstveno stanje osobe koja je pretrpela bilo koje od navedenih kliničkih manifestacija toplotnog stresa.

Autor: Dalibor Stankov