Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je da automatska overa zdravstvenih kartica, koja je od danas omogućena za preostalih 450.000 osiguranika u Srbiji, pokazuje da je država postala servis građana.
Premijerka je tokom radne posete Leskovcu, rekla da se na ovaj način štedi i vreme i novac.
- To znači mnogo, da ne morate više da idete na šaltere, da ne morate na svakih tri ili šest meseci da prikupljate papire svih vaših zaposlenih i da ih šaljete u Republički fond za zdravstveno osiguranje. Da pošto ste platili poreze i doprinose, to nekako i dokazujete, već to država danas radi sama za vas - poručila je Brnabić.
Na šalter više neće morati i građani koji se bave samostalnom delatnošću, poljoprivrednici i članovi njihovih porodica, kaže predsednica Vlade.
- Dakle, uštedeli smo im vreme koje su trošili do danas na svu papirologiju i čekanje na šalterima. Ono što je možda najvažnije je što dajemo signal da je država njihov servis, da oni nisu kuriri za državu - rekla je Brnabić.
Podsetila je da je država u oktobru prošle godine povezala sve baze podataka tako da za kompanije više nije potrebna overa zdravstvenih knjižica već se to radi automatski.
- Danas smo to završili i za preduzetnike, za poljoprivrednike, samostalne umetnike, dakle, za ostalih 450.000 ljudi koji nisu zaposleni u velikim korporacijama - kaže predsednica vlade.
Govoreći o e-povezivanju uprava, kaže da je Leskovac jedna od prve tri lokalne smouprave koja je u svoje porodilište uvela elektronsku prijavu beba i da se roditeljski dodatak dobija već u porodilištu.
- To je za sada zaživelo samo u Zrenjaninu, Leskovcu, Loznici, a od juče i u Beogradu. Sledeće je Smederevo, a do kraja septembra sve lokalne samouprave - najavljuje Brnabić.
Kaže i da država nastvalja da radi na elektronskim servisima, jer, ocenjuje, to je najbolji odgovor za efikasnu državnu upravu i za, kako kaže, borbu protiv korupcije.
- Kada imate elektronske transparentne servise onda ne postoji način da vam neko traži pet, deset, 50 ili 100 evra da vam završi nešto za dan ili dva - zaključuje Brnabić.