Iz Komunalne policije i MUP-a apeluju na opreznost tokom korišćenja pirotehničkih sredstava.
Približavaju se novogodišnji praznici, a samim tim na ulicama sve češće zatičemo prodavce raznih pirotehničkih sredstava, čije poreklo, datum prizvodnje i rok trajanja nisu tačno utvrđeni.
Stoga su pripadnici Komunalne policije, ali i pripadnici MUP-a započeli intezivniju kontrolu nelegalne prodaje pirotehničkih sredstava.
Kako je za portal Pink.rs izjavila pomoćnik načelnika Komunalne policije Nina Mitić, cilj je da se iz godine u godinu smanji stepen nelegalne ulične prodaje, kao i da se apeluje na sugrađane da ne koriste pirotehnička sredstva, te da upozore svoju decu na neželjene posledice - povređivanja i opekotine pri upotrebi petardi, vatrometa i drugih pirotehničkih sredstava.
Nepažnja i neiskustvo u rukovanju mogu dovesti do ozbiljnih povreda, što za posledicu može imati trajni invaliditet. Osim povreda, nepravilno rukovanje može da izazove požar i niz drugih posledica.
Kako za portal Pink.rs kažu u MUP-u Republike Srbije, pirotehnička sredstva svrstana su u eksplozivne materije, te se treba strogo pridržavati Uputstva za upotrebu.
Šta kaže statistika?
Prema prošlogodišnjoj statistici, tokom novogodišnjih i božićnih praznika i dočeka 2016. godine usled upotrebe pirotehničkih sredstava povređene su 42 osobe, dok je 54 povređeno u istom periodu 2015. godine, što je za 22,2 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.
U cilju veće bezbednosne zaštite građana od nekontrolisane i neovlašćene upotrebe pirotehničkih sredstava, od strane Ministarstva unutrašnjih poslova sprovode se akcije kontrole legalne, i suzbijanja i sankcionisanja nelegalne prodaje pirotehničkih sredstava.
Iz ministarstva apeluju na građane da shvate opasnost od korišćenja pirotehničkih sredstava, pogotovo od strane dece i maloletnika, nabavke ovih sredstava na mestima gde se ilegalno prodaju, što nosi sa sobom dodatnu opasnost jer se radi o sredstvima koja nisu atestirana i čija upotreba predstavlja opasnost od povređivanja i izazivanja požara.
Pirotehnička sredstva, treba kupovati isključivo u prodajnim objektima koji imaju odobrenje MUP Republike Srbije. Pri kupovini, treba posebno voditi računa da pirotehnička sredstva budu u originalnom pakovanju i neotvorena. Na deklaracijama mora da piše, pored ostalih podataka, razred pirotehnike u koji je navedeni proizvod svrstan i broj rešenja MUP kojim je navedeno sredstvo dozvoljeno za stavljanje u promet.
Kako objašnjavaju iz Komunalne policije i MUP-a, prodaja pirotehničkih sredstava u specijalizovanim trgovinskim formatima je kontrolisana od strane nadležnih organa i na poleđeni svakog proizvoda nalazi se deklaracija koja mora da bude napisana na srpskom jeziku, sa naznačenom zemljom porekla, kao i sa podacima o uvozniku i načinu upotrebe.
Ukoliko prilikom upotrebe pirotehničkih sredstava budu nanete povrede ili pričinjena materijalna šteta, o navedenom događaju policijski službenici izveštavaju nadležnog tužioca, koji na osnovu prikupljenih činjenica kvalifikuje događaj i nalaže dalje postupanje.
Šta kaže zakon?
Članom 24. Zakona o zaštiti potrošača, zabranjena je prodaja pirotehničkih sredstava osobama mlađim od 18 godina, a članom 160. propisana novčana kazna za prekršaj, kojom će se kazniti pravno lice koje vrši prodaju pirotehničkih sredstava ovoj kategoriji lica.
Nelegalna ulična prodaja pirotehničkih sredstava je nekontrolisana, ne zna im se datum proizvodnje, niti postoji deklaracija sa specifikacijom. Takva vrsta pirotehnike se čuva u uslovima koji nisu prolagođeni tim proizvodima i mogu da izazovu neželjene efekte, kao što su: eksplodiranje petarde u džepu pantalona ili jakne, kao i da eksplodira u ruci i slično.
Najčešće povrede pri nepravilnoj upotrebi pirotehničkih sredstava su povreda šake, prstiju, ali dolazi i do dubokih opekotina koje zahtevaju hirurško lečenje, teže povrede usne duplje, nosa, očiju, butina, kao i povreda glave koje mogu da ugroze život.
Kako kažu iz MUP-a, u slobodnoj prodaji može biti samo pirotehnika razreda 1 i 2. Međutim, ništa od pirotehničkih sredstava ne sme se prodavati mlađima od 18 godina. Osim toga, zabranjena je upotreba pirotehničkih sredstava u zatvorenom prostoru, kao i na prostoru gde se okuplja veći broj ljudi.
Upotreba pirotehničkih sredstava, dakle, mora biti kontrolisana, jer njena nepravilna upotreba može izazvati brojne neželjene posledice, koje se čak mogu završiti tragično. Zato iz MUP i Komunalne policije savetuju poseban oprez, posebno kada je reč o deci.
U nastavku pogledajte povrede nastale usled nepravilne upotrebe pirotehnike, a upozoravamo da je video-snimak uznemirujućeg sadržaja.
I. P.