AKTUELNO

Svesrpski sabor koji će biti održan sutra u Beogradu nosi glavnu poruku da su Srbi, gde god da žive, jedan narod, da streme istim ciljevima, imaju zajedničku istoriju, promovišu mir i dobre odnose sa svima u regionu.

Tokom okupljanja, uz prisustvo rukovodstava Srbije i Republike Srpske, te velikodostojnika SPC biće donete važne odluke za opstanak našeg naroda, za njegov ekonomski napredak, očuvanje jezika, ćiriličnog pisma i zajedničke kulturne baštine i potpisano nekoliko sporazuma o saradnji u mnogim oblastima. Biće predstavljena i deklaracija, a koju bi trebalo da usvoje skupštine Srbije i Srpske, koja će sadržati odgovore na aktuelne pritiske kojima su izloženi Srbi, ali i naglašeni budući koraci.

Program će početi u 9.00 molebnom u Hramu Svetog Save, potom će u 11.00 biti održani bilateralni sastanci dveju delegacija, a u podne i zajednička sednica dveju vlada.

Za 13.00 planirano je zajedničko obraćanje predsednika Srbije i Srpske Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, nakon čega se očekuje da u Skupštini Srbije bude upriličena zajednička sednica dva parlamenta. Poziv da prisustvuju saboru dobili su svi poslanici, i vlasti i opozicije. Dolazak su potvrdili predsednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić, lider DNP Milan Knežević, prvi čovek Prave Crne Gore Marko Milačić, gradonačelnici Pljevalja i Nikšića Dario Vraneš i Marko Kovačević, kao i lider Demokratske partije Srba u Severnoj Makedoniji Ivan Stoilković. Nizu ceremonija prisustvovaće i ratni veterani, porodice žrtava rata...

Foto: TV Pink Printscreen

Na Trgu republike, na kom će biti glavni program, očekuje se da prisustvuje oko 10.000 ljudi. Prvi put na jednom mestu okupiće se gotovo svi folklorni ansambli Srbije i Srpske. Oko 2.500 igrača iz 48 kulturno-umetničkih društva razviće veliko kolo, a pet "migova" nadletaće taj prostor u srcu Beograda. Osim u prestonici, slični programi planirani su i u drugim gradovima Srbije i Srpske.

Kako je najavio predsednik Vučić, sabor će biti događaj koji bi trebalo da unapredi očuvanje kulture sećanja, sa obe strane Drine.

Imaćemo mnogo toga važnog i zajedničkog u sferi kulture i da se konačno odrede svi zadaci po pitanju izgradnje i u Donjoj Gradini i u Beogradu Muzeja žrtava Jasenovca. Veoma je važno da se s tim krene - rekao je Vučić za Javni servis.

Srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da će ovaj skup biti potvrda jedinstva, nastavak saradnje, jačanje povezanosti uz dobrosusedske odnose.

Niko nema potrebe da se plaši, ovo je znak naše sabornosti, ovo nije protiv bilo čijeg drugog interesa, uvek ćete imati one koji su nezadovoljni, ovo je jedna čista ideja, zasnovana na čistim namerama. Takva će ostati i kad se završi saborovanje, ali će trasirati put za zajedničke ciljeve - istakla je Cvijanovićeva.

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić poručio je da Drina "ne treba da bude razdelnica već kičma" i dodao da ona to jeste:

- Jako je važno da Srbi sa obe strane u identitetskom smislu, ne državnom, budu jedinstveni po svim važnim pitanjima za budućnost srpskog naroda.

Pravnik Ognjen Tadić izjavio je Srni da su oni koji su nasiljem i rušenjem bivše države razdvajali srpski narod u više zemalja morali da računaju na koordinaciju srpske nacionalne politike.

- U tom smislu saborovanje je postkonfliktni doprinos konsolidaciji prilika ne samo u vezi sa pitanjima koja se tiču srpskog naroda, nego i izgradnji produktivnih odnosa sa drugim narodima na Balkanu - naveo je Tadić.

On je rekao da se Svesrpski sabor ovaj put održava u Beogradu, ali da smatra da ubuduće treba da se organizuje i u Podgorici, Banjaluci i drugim gradovima.

Autor: