Iako smo verovali da će doći do značajnijeg pada cena nekretnina, to se, ipak, neće desiti ove godine.
Podaci koji nam dolaze iz Hrvatske, donekle mogu biti pokazatelj kompletne slike u regionu, ili bar u bivšim zemljama Jugoslavije. Pritom, u poslednje dve do tri godine cene nekretnina su rasle munjevitom brzinom.
Osim toga, tražene cene su rasle većom stopom nego realizovane, što ukazuje na to da su tražene cene - previsoke, kažu iz Hrvatske privredne komore (HGK). Razlika se dodatno povećala 2022. u odnosu na 2021, te je iznosila 23 posto.
Poručuju da treba doneti kvalitetan dugoročni program za stambeno zbrinjavanje.
Za veliki broj građana Hrvatske veliki je problem da priušte nekretninu, te iz HGK-a poručuju da je "krajnje vreme da država, odnosno jedinice lokalne samouprave počnu sistemski i analitički da promišljaju o primerenim modelima, jer postojeći ne postižu cilj".
Kako piše Seebiz, na osnovu saopštenja HGK-a i podataka sa Berze nekretninama, indeks rasta realizovanih cena lani je bio veći 14,75 posto u odnosu na 2021, na nivou cele Hrvatske, a prosečne realizovane/postignute cene bile su 2.280 evra po metru kvadratnom na obali, 1.980 evra po kvadratu u Zagrebu, i 1.804 evra po kvadratu u ostatku Hrvatske.
Iako je, kako dalje navode, ukupan broj transakcija stambenim nekretninama u prošloj godini porastao za 12,6 posto u odnosu na 2021, posrednici u prometu nekretninama zabeležili su usporavanje tog trenda krajem prošle i početkom ove godine, "što se pripisuje sve manjem broju građana koji žele da kupe ili mogu da priušte nekretnine po toj ceni".
U HGK-u procenjuju da će aktivnost na tržištu nekretnina u ovoj godini zavisiti od uobičajenih makroekonomskih pokazatelja, poput stope BDP-a, ali i od toga hoće li doći do potrebne segmentacije i veće diferencijacije cena.
Navode i da se više neće lako prodavati zapuštene ili starije nekretnine na neatraktivnim lokacijama, po nerealno visokim cenama, jer se 'potrošio' fond kupaca koji su bili spremni da plate za njih. Takođe, kompletirano je uvođenje evra, koje je snažno uticalo na povećanu potražnju u 2022.
Ipak, bez obzira na to, iz Komore ističu da se ne očekuje veliki pad prosečnih cena u 2023.