Veoma važan savet za maglovite dane, posebno u većim gradovima gde ima mnogo smoga.
Magla je u osnovi samo oblak koji sakuplja vodu iz lokalnih površina. Vrlo retko traje ceo dan i nema neki ozbiljan efekat na ljude - osim što smanjuje vidljivost. Međutim, kada se magla pomeša sa drugim štetnim materijama u okolini ona postaje smog i onda može da bude veoma opasna po naše zdravlje.
Glavni razlog za formiranje smoga jeste sve veća zagađenost vazduha.
Štetne materije koje emituju automobili i brojni industrijski zagađivači (sulfur dioksid, ugljen monoksid i hidrogen dioksid) mešaju se i stvaraju gust sloj u atmosferi koji nazivamo smogom.
1. Problemi sa funkcionisanjem pluća. Štetne čestice u vazduhu mogu da dopru do pluća i dovedu do njihovog začepljenja. To smanjuje njihovu funkciju i izaziva kašljanje i zadihanost.
2. Kašalj. Udisanje smoga može da dovede do iritacije disajnih puteva i stvaranja kašlja.
3. Astma. Određene materije koje sačinjavaju smog otežavaju disanje pacijentima koji boluju od astme. Ne samo da pogoršava simpt9ome astme, već ih i produžava.
4. Bronhitis. Ako provodite duži vremenski period izloženi smogu, to može da pogorša bronhitis jer dolazi do upalnih procesa u telu usled brojnih ptetnih materija u vazduhu.
5. Iritacija oka. Štetna jedinjenja koja sačinjavaju smog mogu da iritiraju očne membrane i izazovu brojne infekcije.
LOKACIJE KOJE MORATE IZBEGAVATI I KAKO DA SE ZAŠTITITE OD SMOGA
Smog je prirodni fenomen koji je rezultat čovekovih akcija. Kako biste sprečili da vam smog naruši zdravlje, morate da se postarate da maksimalno smanjite svoju izloženost. Izbegavajte mesta koja sadrže mnogo štetnih materija u vazduhu poput raskrsnica, industrijskih zona i slično.
Takođe, možete da prekrijete lice šalom kako biste sprečili udisanje smoga.