AKTUELNO

Arhitekta Danilo Dangubić je na današnjoj konferenciji za novinare, održanoj u studiju „Danilo Dangubić Architects“, brojnim medijima približio njegov projekat “Samoodrživi grad”, koji će predstavljati Srbiju na ovogodišnjem bijenalu arhitekture u Seulu.

Druženje sa arhitektom Dangubićem i glavnim urbanistom Grada Beograda arh. Markom Stojčićem, čiji je kabinet podržao ovaj projekat, proteklo je u prijatnoj atmosferi, uz brojna pitanja novinara.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

- Prva ideja održivog grada me je asocirala na Beograd, koji je pokazao svoju održivost kroz vekove – istakao je Danilo Dangubić. – Hteli smo kapacitet Beograda da pretočimo u organizovanu konstruktivnu urbanu formu, a to su prostori pod zemljom. Povod za te prostore je tunel koji bi trebalo da poveže savsku i dunavsku obalu, a koji je u suštini klasičan saobraćajni tunel. Ideja nam je da taj tunel otvorimo i da iz njega izviru elementi u novi grad. Gradu nudimo paletu iz koje će izvlačiti potencijalne ideje za buduće konkurse. Ovakvi projekti apostrofiraju zdravu budućnost kao element koji će sistem funkcionisanja Beograda učiniti održivim.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Arhitekta Dangubić je ponosan i na tim mladih kolega u njegovom arhitektonskom studiju, pa su tako sa njim na projektu koji će biti predstavljen na bijenalu u Seulu, i čija će se izložba u isto vreme održati i u Beogradu, radile i mlade arhitekte Jovana Zorica i Minja Radenković.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

U prezentaciji projekta i obraćanju novinarima, Dangubiću se pridružio glavni urbanista Grada Beograda arh. Marko Stojčić, čiji je kabinet podržao projekat “Samoodrživi grad”, Uz zahvalnost njegovom kolegi, arhitekta Dangubić je naglasio da je ponosan što je Grad uzeo učešće na bijenalu u Seulu i što će sa njim biti upravo tamo da učešće Srbije na ovoj prestižnoj svetskoj arhitektonskoj manifestaciji podigne na još viši nivo. Stojčić je rekao da je najvažnije da stanovnici Beograda odustanu od svakodnevnog korišćenja putničkih automobila i dodao da Grad Beograd ima jasno definisanu teritoriju koja ne bi smela u budućnosti da se širi, jer ima mnogo površina koje nisu iskorišćene i urbanizovane na adekvatan način:

- Zato očekujemo promene različitih namena koje bi trebalo da rezultiraju osnovnim načelima kvalitetnog života u Beogradu. Osnovna načela i zaključke koje smo doneli za izradu Generalnog urbanističkog plana i druge projkete, jeste da moramo da oslobodimo površine za pešake i bicikliste, ali i da veće površine ostavimo pod zelenilom. Tako ćemo kvalitet vazduha učiniti boljim, ali to podrazumeva i razne aktivnosti koje bi druge državne institucije trebalo da urade – istakao je Stojčić.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

#Danilo Dangubić

#Samoodrživi grad