AKTUELNO

U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu epidemiološka slika ponovo se pogoršava.

Broj zaraženih raste, a istovremeno broj vakcinisanih izuzetno je mali. Lekari upozoravaju da je situacija iz dana u dan sve teža, čak da postaje alarmantna. Koliko smo daleko od "julskog scenarija"?

Sudeći po rečima, državnog sekretara Ministarstva zdravlja Mirsada Đerleka, jako blizu.

- Molimo boga da se ono što smo doživeli prošle godine u junu i julu više nikada ne ponovi, zato smo vrlo oprezni. Ja sam po nalogu ministra Lončara otišao na teren da sagledam situaciju i mogu da kažem da je u Novom Pazaru alarmantno zato što nam je Kopaonik blizu, a ljudi iz Novog Pazara idu na skijanje i prenose virus dalje - izjavio je Đerlek.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Najslabiji odziv na vakcinaciju

Iako su na skijanje kao moguć izvor zaraze upozoravali i drugi lekari, Novi Pazar, Sjenica i Tutin imaju još jedan, veliki problem - najslabiji odziv za vakcinaciju.

Procenat vakcinisanih u ovom gradovima kreće se tek oko pet odsto, a vakcine koje su dobili, kako kažu lekari "ne mogu da se potroše". U Tutinu se do sada vakcinisalo tek oko 700 osoba.

Situacija sa koronavirusom u ovim gradovima postaje sve lošija, pa se lekari iz ovih gradova pribojavaju da bi mogao da se ponovi scenario kakav je viđen prošlog leta.

Broj pacijenata koji se leče od Kovida 19 u bolnici u Novom Pazaru raste, a u ovom trenutku je hospitalizovano 140 osoba. Raste i broj pregleda u ambulantama, a nažalost, svakodnevno ima i smrtnih slučajeva.

Foto: Tanjug/Lazar Lazarević

Ali, još veći problem je slab odziv za vakcinaciju. U Novom Pazaru je tek 4.800 osoba primilo prvu, a 2.600 drugu dozu vakcine. Zanimljivo je da u Tutinu ni 700 osoba nije dobilo prvu dozu.

"Antivakcinalni lobi prisutan, zastupljene su teorije zavere"

Epidemiolog Doma zdravlja u Tutinu dr Mithat Eminović kazao je da je taj deo zemlje "plodno tle" za teorije zavere zbog kojih građani ne dolaze da se vakcinišu. On je kazao da je „antivakcinalni lobi prisutan, i da su zastupljene teorije zavere“.

- Imamo dovoljno vakcina, ali manje od 700 građana smo vakcinisali drugom dozom. Kompleksan je to problem. Narod je zbunjen raznim informacijama, a ima i u ovim krajevima ima elemenata antivakcinalnog pokreta, bez naučne osnove - kaže dr Eminović.

Lekari iz novopazarske bolnice smatraju da su stanovnici "zaboravili kako je bilo letos" i da se ne pridržavaju nošenja maski i držanja distance, ali i da se opiru vakcinaciji.

Foto: Tanjug/Lazar Lazarević

- Čekam da vidim kako će sve ovo da se odvija. Da malo prođe. Onda ću se odlučiti koju ću vakcinu da primim - kaže jedan od stanovnika Novog Pazara.

A sličnog mišljenja su mnogi u ovom kraju Srbije. A „teorije zavere“ toliko su kreativne da poprimaju oblik naučno – fantastične fikcije.

"Ne možemo da potrošimo vakcine"

Direktor Doma zdravlja u Novom Pazaru Ervin Ćorović ocenio je da je epidemiološka situacija u ovom delu Srbije veoma zabrinjavajuća i da preti kulminaciji, ukoliko ne dođe do potpunog pridržavanja protivepidemioloških mera.

On je istakao da nije zadovoljan broj vakcinisanih građana, koji je ispod pet odsto, i da vakcine „ne mogu da se potroše“.

- U zadnje dve nedelje situacija je zabrinjavajuća i u pogoršanju. Povećava se broj pacijenata u kovid ambulanti i bolnici. Povećava se i broj pozitivnih osoba. Plašimo se onog scenarija koji smo imali u junu i julu. Odziv za vakcinaciju je slab, jer pet odsto je malo. Prvu dozu je primilo manje od 5.000, odnosno 2.000 osoba je revakcinisano. To je veoma slabo za Novi Pazar - rekao je Ćorović.

#Srbija

#koronavirus