Bolesnik je zarazan i pre pojave prvih simptoma.
Šarlah je bolest koju izaziva streptokokna infekcija iz grupe A. Beta hemolitički streptokok, bakterija koja se pronalazi u ždrelu šarlahnih bolesnika proizvodi toksin koji izaziva osip.
Slučajevi šarlaha su, kako prenose mediji, prijavljeni samo u devet od 416 beogradskih vrtića, tako da nema govora o nekoj epidemiji.
Epidemiolog Ivana Begović Lazarević je za Pink rekla da je situacija na teritoriji grada Beograda je uobičajena, i da ima nekoliko prijavljenih sučajeva šarlaha. Na opštinama Čukarica, Palilula, Vračar i Zvezdara imamo po dva prijavljena slučaja ove bolesti.
Simptomi šarlaha su bol u grlu, povišena temeratura, osip po grudima, na stomaku, leđima i rukama, zajapurenost obraza, bledilo oko usta, u nekim slučajevima i malinasta prebojenost jezika, objasnila je Begović Lazarević.
Prema njenim rečima, po postavljanju dijagnoze slučaj treba prijaviti vrtiću, koji potom kontaktira nadelžnu zdravstvenu službu koja svoj deci uzima bris iz grla.
- Sva deca sa pozitivnim nalazom u brisu upućuju se kod pedijatra- istakla je Begović Lazarević.
Šarlah je kapljična infekcija.
Bolesno dete prenosi infekciju kašljem ili govorom na zdravu decu u neposrednom kontaktu. Može se preneti i preko predmeta koje je koristilo bolesno dete. Najčešće oboljevaju deca predškolskog i ranog školskog uzrasta. Izuzetno su osetljiva deca između 2 i 5 godina.
Prevencija
- redovno pranje ruku vodom i sapunom - upotreba ličnog pribora za jelo i piće, posebno ako u porodici ili kolektivu postoji zaražena osoba - uklanjanje zagađenih predmeta (maramice, peškiri) - pokrivanje usta maramicom ili rukom prilikom kijanja i kašljanja - izbegavanje kontakta sa obolelom osobom - pravovremeno lečenje
Kako se leči šarlah?
Šalah se leči antibioticima, najčešće penicilin uz odmor i povećan unos tečnosti. Propratni simptomi se mogu ublažiti upotrebom analgetika. Poboljšanje obično nastaje u roku od 24 sata od početka lečenja.