AKTUELNO

Vakcinacija protiv kovida 19 biće dobrovoljna i besplatna za građane, dok je planom imunizacije predviđeno da se njome obuhvate svi zaposleni u zdravstvu, vojsci i policiji.

Uslov za početak masovne vakcinacije je pristizanje cepiva u dovoljnim količinama i u kontinuitetu, a prema najavi premijerke Ane Brnabić da ćemo do kraja januara imati milion doza cepiva, taj uslov ćemo brzo ispuniti.

Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Doktor Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA, među čijih 17 članica su i proizvođači antikovid vakcine, otkriva da će u prvim nedeljama naredne godine u Srbiju stizati po 10.000 do 20.000 doza "Fajzer/Biontekove" vakcine.

Od februara će se isporuke povećati da bi se postigla dogovorena dinamika: 350.000 doza u prvom kvartalu, ukupno 1,8 miliona do kraja godine. To je dovoljna količina za kontinuiranu vakcinaciju, a uskoro se na tržištu očekuju i druge vakcine. Zaštita proizvođača "Džonson-Džonson" je u poslednjoj fazi razvoja, očekuje se da početkom sledeće godine budu objavljeni rezultati treće faze ispitivanja i da se uđe u proces registracije. Vakcina koju zajednički prave "Astra Zeneka" i "Oksford" je u procesu registracije. Svet je ovoga puta ekstremno brzo dobio vakcinu, uz zaista "filmski napor" i saradnju farmaceutske industrije i svih regulatornih tela država - kaže Trkulja.

Foto: Kosovo Online

Premijerka Brnabić kaže da će Srbija u januaru, pored isporučenih 4.870 doza od "Fajzer/Bionteka", dobiti još 16.000 doza.

- Imamo tu dinamiku isporuka "Fajzerovih" vakcina i kako varira prozvodnja, tako varira i isporuka ne samo Srbiji već i svim zemljama sveta - kaže premijerka.

- Mi smo očekivali 10.000 doza od "Fajzer/Bionteka" u decembru. Tokom januara očekujemo znatno veće količine vakcine kineskog "Sinovaka", ali u najskorijem roku i ruske vakcine "Sputnjik V". Onda tek početkom drugog kvartala očekujemo vakcinu "Astra Zeneke". I ja se nadam da ćemo u razgovorima sa njima uspeti da dobijemo i vakcinu američkog proizvođača "Moderna". Svakako tokom prvog kvartala imaćemo oko dva miliona doza vakcina.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Epidemiolog Predrag Kon kaže da će u prvoj fazi biti vakcinisani zdravstveni radnici među kojima su napravljeni prioriteti, u zavisnosti od toga gde rade i koliko su izloženi virusu. Na drugom mestu su zaposleni u domovima za stare, a treći su korisnici domova. Posle njih idu stariji od 65 van domova, pa hronični bolesnici.

#Srbija

#koronavirus

#vakcinacija