AKTUELNO

Kućni brzi test na virus korona stigao je danas posle podne u apoteke u Srbiji.

Od danas po podne prestoničkim apotekama možete da kupite brze antigenske testove na korona virus. Cena testa je između 1.300 – 1.400 dinara, a rezultati se dobijaju za pola sata.

Brzi, takozvani kućni korona testovi su od danas popodne dostupni u svih 40 apoteka koje se nalaze u okviru Apoteka "Beograd", a prodajna cena ovih testova iznosi 1.296 dinara, kaže za „Blic“ direktorka ove ustanove Jasminka Bjeletić.

- Testove smo naručili od našeg dobavljača Ino-pharm firme, sa rešenjem Agencije za lekove i medicinska sredstva da je ovaj test dobio registraciju kao medicinsko sredstvo i da se može staviti u promet na period do pet godina, odnosno do 7. decembra 2025. - kaže Bjeletić.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Dodaje da su testovi proizvedeni u Južnoj Koreji, nazivaju se „SGTI-fleks COVID-19 Ag“, a kako piše u upustvu, reč je o imunološkom testu koji se koristi u brzoj dijagnostici infekcije novim virusom korona.

Kako se radi test

Kako kaže naša sagovornica, samo procedura testiranja nije komplikovana, a rezultat se dobija kroz pola sata. - Sekret iz nosa se uzima štapićem, postoji tačno upustvo kako se stavlja u nos. Zatim se štapić uvrne i zadrži neko vreme, te se polako izvlači štapić tako da se uvrće taj sekret kako bi se zadržao na štapiću, a onda se nanosi na pločicu i sačeka se rezultat - objašnjava Bjeletić. Naglašava da ukoliko se pojave dve crte - rezultat je pozitivan. - U tom slučaju se smatra da je rezultat sigurno pozitivan. Međutim, ukoliko se test pokaže kao negativan, ne mora da znači da je tako, jer može da se desi da je pacijent prerano primenio test. Pri pojavi prvog simptoma virusa obično se ne pokaže pozitivan nalaz, potrebno je da prođe dva, tri dana da biste imali validan rezultat. S druge strane moguće je da je virus otišao dalje iz respiratornog trakta pa ne može da se uhvati brisom - ističe ona.

Preporuka je da testiranje obavi zdravstveni radnik

Naša sagovornica naglašava da je ipak potrebno da testiranje izvrši obučeno medicinsko osoblje, a ne građanin samoinicijativno.

- S obzirom da nikad ne znate da li će neko dobro shvatiti, proizvođač je ostavio u upustvu da bi to trebalo da uradi zdravstveni radnik sa minimumom zdravstvenog znanja i upustva. To znači da bi svaki naš građanin koji kupi test trebalo da se posavetuje sa zdravstvenim radnikom, da ode u kovid ambulantu ili da mu test uradi neko ko je obučen. Svakako, nije reč o komplikovanom testiranju, slično kao što radite test za utvrđivanje trudnoće, ali moramo da se ogradimo - kaže Bjeletić.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Dodaje da su prednosti antigenskih testova cena, kao i brzina dobijanja rezultata.

- Omogućuju nam da brže da dođemo do rezultata i tako smanjimo stres, ali i da znamo u kom smeru treba dalje da se pazimo. Da li da se odmah da se obratimo lekaru ili ne, ili je reč o drugoj infekciji budući da se nalazimo u periodu godine kada su mogući i drugi virusi - navodi sagovornica.

U zavisnosti od interesovanja građana, Apoteka „Beograd“ će i dalje naručivati antigenske testove.

- Već danas po podne imamo ove testove u naših 40 apoteka. Požirili smo da ih odmah nabavimo, ali ćemo i dalje pratiti potrebe građana, te ukoliko potražnja bude veća stalno ćemo naručivati i obezbeđivati potrebne količine. Imamo uverenje da je uvoz stabilan i da će biti dovoljno testova – poručuje Bjeletić.

Visoka pouzdanost

Inače, kako je ranije pisao "Blic", preciznost brzih antigentskih testova je 96-97 odsto zbog svoje visoke senzitivnosti, a u Srbiji se u zdrastvenim ustanovama koriste već skoro mesec dana.

Govoreći o poskupljenu PCR testiranja u Srbiji, profesorka Medicinskog fakulteta i članica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, virusolog Tanja Jovanović, istakla je danas za "Blic" da su antigenski testovi dobra alternativa, jer je njihova pouzdanost visoka a koštaju manje nego PCR.

#korona

#testovi