Sagovornici Pinka pozitivno ocenjuju najavljene ekonomske mere za oporavak privrede ističući da su one sveobuhvatne i odmerene, a posebno je zanačajno što su usmerene na očuvanje kičme srpske ekonomije, što ih čini i boljim u odnosu na planove drugih zemalja EU.
Kako je najavljeno, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstaviće sutra paket novih ekonomskih mera za Srbiju, vredan pet milijardi evra: pomoć malim, srednjim i velikim preduzećima, za svakog punoletnog građanina moguća jednokratna pomoć u iznosu od 100 evra, ali i minimalac svakom preduzetniku za naredna tri meseca.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da je program za oporavak srpske ekomonije nakon pandemije koronavirusa sveobuhvatan i odmeren.
- Ono što čini novi ekonomski program dubljum, u odnosu na druge zemlje EU, jeste ti što je njegovaideja da se stvarno pomogne najugroženijima, sačuvaju radna mesta i očuva kičmaekonomije – istakao je Čadež.
Kako je dodao, upravo je direktna pomoć, malim, srednjim i mikro preduzećima kojima država finansira minimalac je način da se sačuva kičma ekonomije.
- Nismo imali veliki talas otpuštanja, privrednici su odmereno reagovali, a mnogi sektori su potpuno devastirani – naveo je Čadež i dodao da je 90 odsto predloga koje je privreda kroz PKS dala ugrađena u ove mere.
Prema njegovim rečima, cilj novih ekonomskih mera jeste da što manje privrednika bude ugroženo i da spasimo bazu, a to su građani Srbije.Čadež je pozitivno ocenio i to što će država preuzeti deo kreditnog rizika.
- Velika je razlika između toga kada ja imam firmu i uzimam kredit, pa preuzimam najveći deo rizika. Firme su već sada dosta opterećene različitim zalogama. Kada država preuzima deo rizika, to znači da je na privredniku najmanji deo rizika, što je dobro jer će se oni boriti sa likvidnošću – dodao je Čadež.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević je naveo da se mere mogu sistematizovati u tri dela:
Prvi deo su poreske olakšice – odlaganje plaćanja poreza na zarade i doprinose, poreza na profit, poreza na imovinu za preduzeća. Ukupne poreske mere su 167 milijardi dinara. To je skoro ekvivalentno onome što se krajem februara i pečtkom marta zateklo na računu države. Drugi jpaket se odnosi na direktnu pomoć preduzećima, to su garantovane minimalne zarade zaposlenima, a treći deo je finansiranje tekuće likvidnosti preduzeća
Govoreći o Garantnom razvojnim fondu, Kovačević je objasnio da će država razraditi program garantovanja kredita, odnosno podele rizika između banaka i preduzeća.
On ne veruje u crne projekcije i smatra da će svet pretrpeti jedan recesioni udar,ali da će vrlo brzo doći do rasta.
- Važno je da Sirbija ima rezervu, to je rezultat dobre fiskalne politike, koju je pretio ciklus rasta u prethodne dve godine - rekao je Kovačević.