Čelično prijateljstvo Srbije i Kine, kako su ga nazvali i kakvim ga grade predsednici Si Đinping i Aleksandar Vučić, u danima kada se borimo sa opakim korona virusom dobija posebno na značaju.
I ne ogleda se samo u dolasku njihovog ekspertskog lekarskog tima, dopremanju medicinske i zaštitne opreme, testova za detekciju Covid-19, već i u velikoj moralnoj podršci.
Održavajući stalne kontakte sa svojim kineskim prijateljima, narodni poslanik Dragomir J. Karić je u razgovoru sa nekadašnjim kineskim ambasadorom Li Mančangom dobio informaciju da je kineska nacionalna televizija, najgledanija televizija na svetu, sinoć, 19. marta, na svom filmskom kanalu CCTV6, u 22.05 časova po lokalnom vremenu, emitovala u znak podrške Srbiji kultno ostvarenje "Valter brani Sarajevo" sa legendarnim Batom Živojinovićem u glavnoj ulozi.
- Ovo je zaista izuzetan gest. Veliku zahvalnost upućujem kineskom narodu i predsedniku Si Đinpingu na svemu što čine za našu zemlju i građane. Oni su nebrojeno puta do sada pokazali da su naši iskreni prijatelji, kao što smo se i mi trudili da to prijateljstvo maksimalno uzvratimo. Stotine miliona Kineza je duboko dirnula poruka predsednika Aleksandra Vučića u kojoj je predsednika Si Đinpinga zamolio za pomoć kineskog naroda i u kojoj je govorio o ogromnom poverenju koje Srbija ima u Kinu. Iako i sama još bije bitku protiv korona virusa, Kina je odmah reagovala kako bi Srbiji pomogla da što bezbolnije iskoreni pošast koja je zadesila planetu - naglasio je Dragomir J. Karić, član Parlamentarne grupe prijateljstva sa Kinom u Narodnoj skupštini.
Karić kaže da su kineski mediji pozdravili odluku kineske nacionalne televizije da emituje "Valtera" kao još jedan vid, ovoga puta moralne podrške građanima Srbije. Ukazao je i na brojne komentare koje su mlađe generacije ostavljale na portalima, a u kojima su navodili da su gledali film po prvi put i uživali ne samo u filmskoj priči već i u reakcijama svojih roditelja, baka i deka koji su kultno ostvarenje odgledali do kraja iako se završilo iza ponoći.
- Oni su hiljadama kilometara daleko, ali su u mislima sa nama u ovim teškim danima. Film "Valter brani Sarajevo" je stotine miliona Kineza držao budnima duboko u noć i to je bila prilika da mladi naraštaji vide šta je to što je oduševljavalo njihove sedamdesetih godina prošlog veka. A evo s istim žarom i godinama kasnije - rekao je Karić.
Na portalu čuvene Beijing daily group, koja u svom sastavu ima devet novina, tri magazina, jednu izdavačku kuću i sajt, navedeno je da CCTV6 neretko bira filmove koji svojom radnjom ili porukom prate određeni aktuelni događaj.
- Iako Sarajevo više nije u Srbiji, Sarajevo mnogo znači Srbiji. "Valter brani Sarajevo" odražava neumornu borbu potlačenih nacija pred stranim agresorima. Srbija se suočava s epidemijom korona virusa i sada joj je potrebna upravo takva odlučnost, hrabrost i borba - piše između ostalog u tekstu na sajtu www.bjd.com.cn.
Autor je dalje objasnio da je "Kina 1955. uspostavila diplomatske odnose sa bivšom Jugoslavijom, a nakon njenog raspada odnosi dve zemlje su prešli na kinesko-srpske odnose, jer je Srbija naslednik Jugoslavije. U 2016. godini kinesko-srpski odnosi su nadograđeni u sveobuhvatno strateško partnerstvo. Filmski kanal emituje stare jugoslovenske filmove, koji odražavaju tradicionalno prijateljstvo Kine i Srbije".
Potpisnik teksta nije zaboravio ni da podseti na zahvalnost koju je u dva navrata preko društvenih mreža predsednik Vučić uputio rukovodstvu i narodu Kine za brzu reakciju u pružanju pomoći, a apostrofirao je i da ambasadorka Kine u Beogradu Čen Bo svojim radom doprinosi jačanju odnosa između dve države, posebno u ovim teškim vremenima.