Sve banke u Srbiji u naredna četiri dana moraju svoje propise da usklade sa odlukama Narodne banke Srbije koje se tiču moratorijuma, odnosno, mogućnosti zastoja u otplati kredita i lizinga dok traje vanredno stanje izazvano korona virusom u Srbiji.
Takođe, banke u naredna dva dana svim dužnicima - fizičkim licima, poljoprivrednicima, preduzetnicima i privrednim društvima moraju da ponude zastoj u otplati obaveza tako što će obaveštenje o ponudi objaviti na svom sajtu. Na taj način se smatra da je ponuda dostavljena svakom dužniku.
Ukoliko klijent u roku od 10 dana nakon toga ne odbije navedenu ponudu, smatraće se da prihvata moratorijum bez bilo kakvih obaveza odlaska u banku.
Ipak, kako dužnici, naravno, nisu sprečeni da redovno izmiruju svoje obaveze ni nakon početka primene ovih mera, uputstvo NBS izazvalo je izvesne nedoumice kod korisnika kredita kojima, uprkos trenutnoj situaciji, više odgovara da nastave mesečno da otplaćuju svoje zajmove.
U bankama koje smo kontaktirali kažu da još nemaju detaljne instrukcije kako da dužnici koji žele da nastave sa otplatom to i učine. Kažu da se pripremaju za nekoliko mogućnosti.
"Prvi kontakt sa bankom će verovatno biti telefonski ili putem elektronske pošte, gde će klijent izraziti svoju želju da nastavi sa redovnom otplatom mesečnih rata, ali će za finalnu potvrdu svoje odluke skoro sigurno morati bar jednom fizički da poseti ekspozituru, kako bi zvanično, potpisom, dao saglasnost da mu banka dalje skida mesečnu obavezu po već utvrđenom planu otplate", navode iz jedne bank i dodaju da bi detalji trebalo da budu poznati vrlo brzo.
Zbog trenutnih vanrednih okolnosti, banke će te dolaske klijenata svakako organizovati prema preporukama koje postoje, odnosno zakazivaće sastanke u većim vremenskim intervalima, kako bi manji broj ljudi bio prisutan u kancelarijama.
Takođe, većina finansijskih institucija već je počela da primenjuje strožije higijenske standarde nego inače.
Podsetimo, Narodna banka Srbije propisala je moratorijum na otplatu kredita i mesečnih rata lizinga za sve dužnike koji to žele - fizička lica, poljoprivrednike i preduzetnike i privredna društva, uz napomenu da ovaj zastoj ne može biti kraći od 90 dana.
U tom periodu dužnik neće biti u obavezi da otplaćuje svoje obaveze po osnovu kredita, odnosno lizinga, a neće mu biti obračunavana ni zatezna kamata na dospela, a neizmirena potraživanja.