AKTUELNO

Srbija je juče reizabrana u članstvo Izvršnog saveta Uneska tokom 40. zasedanja Generalne konferencije te organizacije u Parizu, a u IO će biti u naredne četiri godine, do 2023.

Svojim aktivnim pristupom i konstruktivnim delovanjem, Srbija je kao dosadašnji član Izvršnog saveta pružila značajan doprinos ukupnom radu Uneska, a nastaviće da zalaganjem za osnovne principe i vrednosti Organizacije, kao i za strateške i programske prioritete i u bliskoj koordinaciji sa ostalim državama članicama, podržava što uspešniju realizaciju mandata Uneska u ključnim oblastima obrazovanja, kulture, nauke i komunikacija i informacija.

Srbija ima brojna dobra i elemente koja su registrovana u okviru Uneska - na Listi svetske baštine kulturnog i prirodnog nasleđa nalaze se: Stari Ras i Sopoćani (1979), manastir Studenica (1986), Gamzigrad-Romulijana (2007) i ''Srednjevekovni nadgrobni spomenici stećci'', koje je upisano zajedno sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Hrvatskom 2016. godine, dok su srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji - Dečani, Pećka Patrijaršija, manastir Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške u opasnosti.

Na Listi nematerijalnog nasleđa su ''Slava'' (2014), ''Kolo'' (2017) i ''Pevanje uz gusle'' (2018); u Registar Pamćenje sveta (Memory of the World), posvećenom zaštiti dokumentarne baštine, upisani su Arhiv Nikole Tesle (2004), Miroslavljevo jevanđelje (2005) i Telegram - ultimatum Austrougarske Srbiji o objavi Prvog svetskog rata (2015).

Na Listu rezervata biosfere (MAB-Man and Biosphere) upisani su rezervat biosfere ''Golija-Studenica'' (2002) i ''Bačko Podunavlje'' (2017).

Pored toga, Srbija je podnela nominaciju geoparka Đerdap za upis u registar Uneskovih globalnih geoparkova, dok je Vranje ove godine izabrano na Uneskovu listu kreativnih gradova u oblasti muzike.

#unesco

'