Tokom Beer Festa u Beogradu policija vrši pojačane kontrole učesnika u saobraćaju.
Postavljeni su punktovi na svim tačkama kuda mora da se prođe, ali kruže i patrole saobraćajne policije, kao i policajci na motociklima. Kako za Pink kaže načelnik Uprave saobraćajne policije, prvo veče festivala proteklo je u najboljem redu i bez većih problema kada je reč o bezbednosti za volanom.
Prvo veče "Beer festa", kada je reč o bezbednosti u saobraćaju, prošlo je bez problema, kaže za Pink Boban Milinković zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije. Očigledno je, kako kaže, da je većina građana poslušala apel Saobraćajne policije i kampanje “Kad pijem ne vozim”, a stroga kontrola će se nastaviti do kraja festivala.
Kako dodaje, nijedna država nije uspela da iskoreni one koji sedaju za volan pod dejstvom alkohola.
Vozači pod dejstvom alkohola izazivaju saobraćajne nesreće u celoj Evropi i procenti nezgoda sa najtežim posledicama se u većini država kreću od 20 do 30. Najefikasniji način borbe protiv vozača pod dejstvom alkohola je, zapravo, kombinacija represivne i preventivne metode – kaže Milinković. Za represivnu metodu zadužena je Saobraćajna policija koja primenjuje zakon i zakonske mere, što podrazumeva i alko-testiranje vozača.
Podseća da je za vozače sa više od 1,20 promila alkohola u krvi obavezno trežnjenje u prostorijama za zadržavanje i podnošenje zahteva za prekršajni postupak, a novčane kazne kreću se od 100.000 do 120.000 dinara.
- Ljudi se ne mogu naterati da poštuju propise samo kaznama, te je važno menjati svest. Zato se preduzimaju i preventivne mere, pre svega apelima – kaže Milinković, dodajući da je kampanja “Kad pijem ne vozim” kampanja sa najdužom tradicijom u Srbiji, koja traje čak 13 godina i čiji se slogan kod većine građana usadio u svest. Ipak, kako kaže, ima i onih koji su sigurni u sebe i pod dejstvom alkohola, pa i onih koji smatraju da su u takvom stanju još bolji vozači.
Kaže da je na početku kampanje bilo znatno više vozača pod dejstvom alkohola, a da je danas taj broj znatno smanjen, što potvrđuju i podaci o saobraćajnim nezgodama u kojima učestvuju alkoholisani vozači.
Kaže da je za samo četiri godine smanjen broj nezgoda sa fatalnim posledicama za 200 do 300, što je dobar rezultat. Kaže i da svake godine oko 4.000 vozača pod dejstvom alkohola izazove saobraćajnu nezgodu.