Gde god da krenete, nećete proći bez najmanje pola sata čekanja na prelazima.
Na ulazu u Srbiju na graničnim prelazima Horgoš i Batrovci danas je pojačan saobraćaj, a zadržavanja za putnička vozila kreću se oko 60 minuta, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Međutim, da bi se izašlo iz Mađarske i stiglo do graničnog prelaza Horgoš, čeka se i do tri sata zbog velikog priliva vozila.
Pogranični organi preporučuju putnicima da tokom ovog vikenda za ulazak u Srbiju koriste manje frekventne prelaze sa Mađarskom, kojih ima još sedam.
Na graničnom prelazu Gostun sa Crnom Gorom, na izlaz iz Srbije putnička vozila čekaju oko 60 minuta.
Na ostalim prelazima nema dužih zadržavanja od 30 minuta.
Koristite manje granične prelaze da biste izbegli gužvu
Da bi putnici izbegli najfrekventniji GP sa Mađarskom - Horgoš - preporučuje se korišćenje manjih prelaza poput Bajmoka, Đale, Bačkih Vinograda i Horgoša II, koji su otvoreni od 7 do 19 sati, kao i Kelebije i Bačkog Brega koji rade 24 sata.
Ne mogu svi pasoši na svaki prelaz
Važno je napomenuti da, recimo, prelaz Bački Vinogradi mogu da pređu samo osobe sa srpskim, mađarskim i EU pasošem, švajcarskim, irskim, norveškim i islandskim. Ista situacija je i na Bajmoku, Đali i Horgošu II. To znači da putnici sa, recimo, kanadskim ili švedskim pasošem ne mogu ići na te prelaze.
Svi koji imaju pasoše trećih zemalja, tu spadaju i Turci, moraju da koriste prelaze Horgoš i Kelebija.
Pojačan saobraćaj kroz Pomoravlje ka Nišu
Saobraćaj na međunarodnom auto-putu Beograd - Niš, kroz Pomoravlje, pojačan je od juče popodne ali nema gužve, rečeno je jutros Tanjugu u Odeljenju saobraćajne policije Policijske uprave u Jagodini.
Gotovo tri puta je više vozila na pravcu prema Nišu.
Policija upozorava, kada je ovaj potez u pitanju, da su intenzivni radovi na autoputu kod Paraćina i prema Pojatama, i da je potreban oprez.
Na naplatnim stanicama nema zadržavanja na domaćim putevima, kažu iz AMSS.
SAVETI
Osveženje u putu
Većina ljudi u svom vozilu koristi klima uređaj, kako u toku vožnje tako i dok se čeka na red na granici ali ne treba zaboraviti da razlika između spoljašnje temperature i one unutar vozila ne sme biti veća od sedam stepeni. Ukoliko su letnje temperature visoke savetuje se da vozači uzimaju dosta tečnosti i prave pauze na svakih 200 kilometara u trajanju od 15 do 30 minuta. Takođe, treba voditi računa da u kolima imate dovoljne zalihe vode, sokova i hrane, u slučaju da više sati morate da provedete u mestu zbog gužvi.
Sa decom na putovanje
Ako na put idete sa decom, dobro bi bilo da u vozilu postoji još jedna odrasla osoba koja će voditi računa o njima, jer bi za vozača to bilo opterećujuće. Ako satima budete zarobljeni na granici, trebalo bi zaokupirati pažnju dece nekom igračkom, a može poslužuti i mobilni telefon ili tablet da im se pusti da nešto gledaju ili da igraju igricu. Ukoliko je to izvodljivo trebalo bi da jedu u isto vreme kada i kod kuće, jer će posle toga verovatno zaspati. Bilo bi dobro i pre granice praviti pauze kako bi se dete istrčalo ili poigralo napolju.