AKTUELNO

Donosimo sve detalje o mogućoj legalizaciji eutanazije u našoj zemlji.

Vladina komisija za izradu Građanskog zakonika odlučila je da posle dve godine rasprave predloži uvođenje zakonske mogućnosti teško ili smrtno bolesnima da svojom ili odlukom najbližih završe život.

Predlog za legalizaciju potpomognute eutanazije u Srbiji naći će se u Nacrtu Građanskog zakonika, što bi moglo da izazove velike polemike.

- Pravo na eutanaziju, kao pravo fizičkog lica na saglasni, dobrovoljni i dostojanstveni prekid života, može se izuzetno ostvariti ako se ispune propisani humani, psihosocijalni i medicinski uslovi. Zloupotreba prava na eutanaziju radi pribavljanja neosnovane materijalne ili druge koristi predstavlja osnov za krivičnu odgovornost - navodi se u članu 86 prednacrta Građanskog zakonika.

V.d. predsednika Komisije za izradu prednacrta Miodrag Orlić kaže da "ako zakoni garantuju pravo na dostojanstven život čoveka, onda bi trebalo da omoguće i pravo na dostojanstven završetak života".

- Teško i neizlečivo oboleli imao bi mogućnost da odluči o prestanku agonije i stanja koje je teško podnošljivo i izaziva samo muke i sažaljenje. Komisija je spremna da preuzme odgovornost za ovakav predlog i očekuje da će u javnoj raspravi biti ozbiljnih i jakih argumenata za eutanaziju i protiv nje – ističe Orlić.

Prednacrt Građanskog zakonika predviđa da bez izričite želje zainteresovane osobe ili njenog zakonskog zastupnika, odnosno punomoćnika nije moguće izvršiti eutanaziju. Ali ta želja nije dovoljna. Pored nje, procedura eutanazije podrazumeva i mišljenje medicinskih stručnjaka, psihologa i socijalnih radnika, odnosno lekarskog konzilijuma koje oni dostavljaju sudu. Konačnu odluku donosio bi sud, a eutanaziju bi izvršavali specijalizovani medicinski saradnici, ističe Ratomir Slijepčević, sekretar komisije za izradu prednacrta Građanskog zakonika.

- Medicinski saradnici koji bi izvršavali eutanaziju prijavljivali bi se na konkursu. Niko od njih neće znati da li je baš on izvršio eutanaziju. Naime, u slučaju aktivne eutanazije troje medicinskih saradnika će imati injekciju, a samo jedna će biti smrtonosna. Takođe, u slučaju pasivne eutanazije troje bi isključivalo aparat - kaže Slijepčević.

Milan Antonijević, doskorašnji direktor YUCOM-a, koji se bavi zaštitom ljudskih i manjinskih prava, naglašava da je eutanazija predmet javne rasprave u celoj Evropi.

- Treba svakako ići za praksom u EU, a dosadašnje presude sudova u EU nisu sprečavale eutanaziju. Pravo na dostojanstven završetak života u humanim uslovima nije nešto samo po sebi negativno, ali potreban je adekvatan nadzor u sprovođenju takvog prava. Treba imati na umu da je pravo na život neotuđivo kada se određuje ko i uz čiju saglasnost ima pravo na dostojanstven završetak života - podvlači Antonijević.

Kako kaže, i kada bi se uvela eutanazija u Srbiji, morala bi da bude u velikoj meri ograničena.

- Jasno je da bi čovek sam ili uz saglasnost porodice mogao da se odluči na eutanaziju samo u slučajevima dugotrajne kome ili teške i neizlečive bolesti. Dakle, uske su mogućnosti za tako nešto, ali bez obzira na to, neophodan je adekvatan nadzor nezavisnih stručnjaka koji bi obezbedili da se ispoštuju svi etički principi i ne bude zloupotrebe - smatra Antonijević.

Psiholog Zoran Milivojević protivi se legalizaciji eutanazije.

- Sa stanovišta struke ne mogu to da prihvatim, naročito kada se radi o deci. Takvo pravo bi vrlo lako moglo da se zloupotrebi, jer je nemoguće zakonom predvideti sve životne situacije koje bi to omogućile. Nadam se da će ovaj predlog izazvati veliku raspravu u javnosti i da će vladina komisija usvojiti stavove javnosti - podvlači Milivojević i dodaje da se iza predloga o eutanaziji možda krije ekonomski momenat.

Eutanazija uvedena u četiri evropske zemlje

Eutanazija je do sada legalizovana u četiri evropske države: Švajcarskoj, Belgiji, Luksemburgu i Holandiji, dok je Francuska pre tri i po godine donela poseban zakon o sedaciji smrtno bolesnih osoba. Psiholog Zoran Milivojević ističe da je čak i u tim državama dolazilo do zloupotrebe ovog prava. "U Holandiji je zabeležena potpuno neprihvatljiva situacija gde je jedan čovek zatražio eutanaziju pošto se zbog depresije loše i mučno oseća. Bez obzira na to što se depresija leči, komisija mu je dozvolila da bude eutanaziran", priča Milivojević.

Neke od odredbi Nacrta Građanskog zakonika

Dozvoljava se surogat materinstvo i to uz umerenu nagradu do 15.000 evra

Omogućava se istopolna vanbračna zajednica.

Nije dozvoljeno fizičko kažnjavanje i zlostavljanje deteta.

Dete koje je sposobno da formira svoje mišljenje, ima pravo da ga slobodno izrazi u svim stvarima koje ga se tiču.

Dete koje je navršilo 15. godinu i koje je sposobno za rasuđivanje, može odlučiti o održavanju ličnih odnosa sa roditeljem sa kojim ne živi.

Roditelji ne smeju ostavljati bez nadzora dete predškolskog uzrasta.

#Srbija

#eutanazija

'