Pevačica je u svom poslednjem intervjuu otkila planove za budućnost, ali nije bila sigurna da će to dočekati.
Makedonska pevačica Esma Redžepova preminula je jutros u Skoplju u 73. godini, posle kraće i teške bolesti, prenose lokalni mediji.
Pevačica romske muzike bila je primljena u jednu skopsku bolnicu u teškom zdravstvenom stanju. Na žalost, ona nije uspela da se izbori, već je preminula.
Esma Redžepova Teodosijevska zahvaljujući svojoj bogatoj karijeri smatra se kraljicom romske muzike. Zbog načina na koji je izvodila ovu muziku, stekla je i svetsku slavu, a 2013. godine ponela je i titulu nacionalnog umetnika Makedonije.
U svom poslednjem intervjuu, Esma je pričala o svojim planovima, ali je naglasila jedan detalj - ''Ako budem živa i zdrava''.
- Ako budem živa i zdrava, održaću koncerte u svim centrima bivše Jugoslavije. Zamislite da se 23.000 puta popnete na binu i siđete. To nije lako, a kamoli da toliko puta pevate. Kao devojčica sam bila vrlo nemirna i buntovna, a sa 11 godina već sam imala solističke koncerte. Vrlo retko pevam u klubovima, uglavnom nastupam u dvoranama i to pred inostranom publikom koja nema veze sa Balkanom. Ove godine pevala sam u Filharmoniji u Minhenu, pred više od 2.000 ljudi, a nedavno sam se vratila iz Amerike, gde sam nastupala u Kenedi centru i Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu. Prvi put u karijeri ću ove godine nastupiti u Kini. Bez obzira na to što publika ne razume o čemu pevam, mislim da sam specifična pevačica i da je magija u mom glasu - rekla je pevačica tada za ''Novosti''.
Redžepova je sledeće godine trebala da obeleži 60 godina rada, zbog čega je i planirala da nastupa u centrima bivše Jugoslavije.
Esma je održala više od 12.000 solističkih koncerata u Makedoniji i u inostranstvu, a u diskografiji Esme Redžepove je navedeno 15 albuma za domaće i svetske producentske kuće, kao i da je sarađivala sa eminentnim svetskim muzičkim imenima.
Kraljica romske muzike pevala je mnogim svetskim državnicima među kojima su Gadafi i Naser, ali neko drugi je na nju ostavio najjači utisak.
- Pevala sam Titu, Gadafiju, Naseru, ali, najveći utisak na mene je ostavila Indira Gandi. Ne samo zato što je bila žena, već i veliki humanista. Imala sam čast da budem jedina osoba koju je poljubila, jer se Indijci nikad ne ljube. Niko osim Steve i mene nije išao 11 dana kolima od Beograda do Indije, gde sam 1976. proglašena za kraljicu romske muzike - rekla je ona u poslednjem intervjuu.
B.R.