AKTUELNO

Temeljni radovi na rekonstrukciji Trga Nikole Pašića počeće u ponedeljak, a rok za završetak biće 7 meseci. To znači da bi početkom oktobra prestonica trebalo da dobije preuređen javni prostor u centru grada, za čije uređenje je Sekretarijat za investicije izdvojio 701 milion dinara.

O radovima na Trgu Nikole Pašića gradski čelnici intenzivno su govorili prethodne decenije, a konačno će početi realizacija ovog važnog projekta. Posao je poveren grupi ponuđača na čelu sa preduzećem "GP Invest gradnja", a tu su i D. C. Energocoop, "Slavija Proking", Alex E & C, "Tesla sistemi" i SDC Professional, pišu Novosti.

Najveća promena u tom prostoru čeka fontanu - postojeća će biti porušena, i na njenom mestu biće podignuta nova.

Foto: Beograd.rs

- Fontana je postala simbol ovog trga, i naravno da je nećemo uklanjati. Samo uređenje trga će ostati isto, ali sve će biti novo, nove ploče, nova fontana. Čitav prostor i sa parkom u Vlajkovićevoj, ovaj potez u samom centru grada, možemo slobodno da kažemo, dobiće izgled kakav stvarno mislim da zaslužuje i kakav Beograd treba da ima – rekao je ranije Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda.

Foto: Beograd.rs

Ploče na Trgu biće u crvenim tonovima pravougaonih i kvadratnih oblika, a na ovom prostoru će, osim klupa u kombinaciji čelika i drveta biti postavljen i urbani mobilijar kao što su info-ploča o istorijatu trga, prostor za bicikle, kante za otpatke. Novina će biti i drugačije osvetljenje.

Od livade do gradskog trga Trg Nikole Pašića nalazi se u centru prestonice i jedan je od najmlađih trgova u glavnom gradu. Ovaj prostor sređen je pedesetih godina prošlog veka. Inicijalno je nosio ime po glavnim komunističkim ideolozima - Trg Marksa i Engelsa. Naziv se zadržao do 1997. godine, kada je tadašnja Gradska skupština odlučila da ga preimenuje u Trg Nikole Pašića. Izgled ovog dela grada menjao se od livade do jednog od centralnih gradskih trgova. Pre dva veka ovo je bio pust prostor, posle Prvog svetskog rata izgrađene su prve kuće. Probijale su se ulice u ovom delu, pravili su se planovi, ali je formiranje gradskog trga otpočelo tek posle Drugog svetskog rata. Tokom pedesetih godina prošlog veka organizovan je konkurs na kom je prvu poziciju zauzelo rešenje Hranislava Stojanovića. Njegov plan je bio da se trg širi ka Takovskoj ulici, dok su druga rešenja predviđala kružni oblik ovog platoa.