AKTUELNO

Nemačka avijacija je izvela iznenadni napad na Beograd, glavni grad Jugoslavije, sa preko 500 aviona, bacajući hiljade bombi na grad. Bombardovanje je prouzrokovalo značajnu štetu gradu, uključujući uništenje mnogih istorijskih zgrada, mostova i kulturnih spomenika. Hiljade civila je ubijeno, ranjeno ili ostalo bez domova.

Bombardovanje Beograda bilo je deo nemačke invazije na Jugoslaviju, koja je trajala 10 dana i rezultirala porazom i okupacijom zemlje.Bilo je strateški usmereno na uništavanje jugoslovenske vojske i ometanje njihove komunikacijske i transportne mreže.

Foto: Printscreen YouTube/Ksenija Savicevic

Ono se pamti kao jedan od najsmrtonosnijih i najdestruktivnijih vazdušnih napada tokom rata, i imao je dubok uticaj na jugoslovenski narod, koji je mnogo patio tokom nemačke okupacije.

Bombardovanje Beograda 1941. godine predstavljalo je vrhunac nacističke invazije na Kraljevinu Jugoslaviju tokom Drugog svetskog rata. Nemačka vojska je izvršila invaziju 6. aprila 1941. godine, a bombardovanje Beograda je počelo istog dana ujutru, u vreme kada su ljudi izlazili na ulice. U napadu je učestvovalo više od 500 nemačkih aviona koji su preko 2.000 tona bombi bacili na grad u roku od tri dana.

Foto: Printscreen YouTube/Ksenija Savicevic

Beograd je bombardovan u četiri naleta 6. aprila, a potom i 7, 11. i 12. aprila 1941. Piloti Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva hrabro su uzleteli prema višestruko nadmoćnom neprijatelju braneći nebo nad Beogradom. Tom prilikom naši piloti su uspeli da obore 48 nemačkih aviona, ali pobedu je ipak odnela nacistička Nemačka. U herojskim borbama koje su naši piloti - nebeski orlovi vodili, izdvojio se kapetan Miloš Žunjić koji je u tih nekoliko časova, koliko je trajala njegova borba na nebu, blesnuo poput zvezde i vinuo se u večnost, u panteon nacionalnih junaka.

Foto: Printscreen YouTube/Ksenija Savicevic

Beograd je u to vreme bio grad od preko 400.000 stanovnika i predstavljao je kulturni, privredni i administrativni centar zemlje. Bio središte putničkog i industrijskog saobraćaja, kao i sedište jugoslovenske vlade i vojnih komandnih centara. Zbog toga je grad bio važan cilj za nemačke snage koje su želele da osvoje zemlju i kontrolu nad njenim resursima.

Napad na Beograd bio je izuzetno razoran i imao je velike posledice po grad i njegove stanovnike. Prema nekim izvorima, u napadu je poginulo između 3.000 i 4.000 ljudi, dok je više hiljada civila povređeno. Značajna kulturna baština je uništena u napadu, uključujući Narodno pozorište, Narodni muzej, Biblioteku Srpske akademije nauka i umetnosti, zgrade univerziteta, škola, crkava i drugih istorijskih spomenika.

Foto: Printscreen YouTube/Ksenija Savicevic

Nakon bombardovanja, nemačke snage su krenule u ofanzivu i osvojile su Jugoslaviju za nekoliko dana. Vlada i kralj Petar II Karađorđević su se povukli u izbeglištvo, dok su nemačke snage ušle u Beograd i uspostavile okupacionu vlast.

Bombardovanje Beograda ostalo je upamćeno kao jedan od najtežih napada na gradove u Drugom svetskom ratu, koji je imao dalekosežne posledice po Jugoslaviju. Ono je dovelo do gubitka ljudskih života, uništenja kulturne baštine i povećanja patnje stanovnika grada i cele zemlje.