AKTUELNO

U Srbiji i svetu danas se obeležava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, a zvaničnici Grada Beograda poručuju da se briga o boljem položaju osoba sa invaliditetom ne vodi samo na današnji dan, već cele godine, tako što se gradi društvo jednakih šansi i grad bez barijera.

 Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je da Beograd, radeći kontinuirano na promociji ravnopravnosti svih građana, želi da podigne svest o pojmovima pristupačnosti i inkluzije, kao i njihovoj primeni, kako bi svi građani na pođednak način ostvarivali svoja prava i interese, ispunjavali svoje obaveze i bili ravnopravni članovi društvene zajednice.

Vesić navodi da je ova godina bila posebno važna u cilju brige i solidarnosti za osobe sa invaliditetom imajući u vidu pandemiju virusa korone, prenosi Beoinfo. On je podsetio da je pre šest godina počela kampanja "Beograd bez barijera".

-Uspeli smo da zajedno sa osobama sa invaliditetom, stvorimo uslove za kvalitetan i dostojanstven život svih svojih građana - dodao je Vesić.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

U okviru ove kampanje JKP 'Gradsko stambeno', počev od 2015. godine, postavilo je više od pet stotina rampi za osobe sa invaliditetom, a akcija ima za cilj pomoć u kretanju osobama sa invaliditetom, kao i starijim osobama, kako bi imali bezbedan pristup svojim stanovima.

U cilju olakšanog kretanja slepih i slabovidih osoba na teritoriji Beograda, Sekretarijat za saobraćaj je tokom 2019. i 2020. godine izvršio ozvučenje 89 semaforskih raskrsnica.

Takođe, u prethodnom periodu u centralnoj zoni grada izvedeno je 26,2 kilometra taktilnih staza, dok je u 2020. godini izveden potez tzv. 'zelenog bulevara', od Ruzveltove do Francuske ulice, u dužini 3,6 kilometara, kao i oko dvesta metara na Trgu Nikole Pašića, naveo je zamenik gradonačelnika.Kako kaže, planirano je da se i dalje, u sklopu rekonstrukcije gradskih saobraćajnica, sukcesivno vrši postavljanje kako taktilnih traka tako i zvučne signalizacije, gde god je to moguće.

Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević kazala je da kroz saradnju sa udruženjima koja se svojim programima i projektima bave zadovoljavanjem životnih potreba osoba sa invaliditetom, grad Beograd nastoji da obezbedi preduslove za sistemsko unapređenje njihovog položaja.

Foto: TV Pink Printscreen

-Grad Beograd je po osnovu javnih konkursa, koje je raspisivao Sekretarijat za socijalnu zaštitu, u prethodnih pet godina podržao 249 programa i projekata iz oblasti socijalne zaštite, zaštite osoba sa invaliditetom, kao i boračko- invalidske zaštite. U 2020. godini podržano je 27 programa udruženja u ukupnom iznosu od 74.963.200,10 dinara - precizirala je Nataša Stanisavljević.

Ona je istakla da se radilo na daljem unapređenju usluga socijalne zaštite."Uspeli smo da u prethodnih šest godina povećamo broj korisnika dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju za više od 20 odsto, pokrenuta je usluga "Predah smeštaja" koja je na inicijativu grada omogućena i odraslim korisnicima, zatim usluga "lični pratilac" koju trenutno koristi 485 dece, te "personalna asistencija" koju trenutno koriste 73 osobe.

-Ove godine izgrađen je jedan od najsavremenijih objekata za decu sa smetnjama u razvoju u Lazarevcu - rekla je ona.

U 2021. godini će se nastaviti sa odgovornom socijalnom politikom usmerenom ka unapređenju prava osoba sa invaliditetom kroz razvijanje postojećih prava i usluga, ali i proširenja pojedinih usluga, navodi ona.

U saradnji sa referentnim institucijama grad će nastaviti da obezbeđuje pristupačnost javnih objekata, javnih površina, saobraćajne infrastrukture, informacija i komunikacija, kao i usluga namenjenih populaciji osoba sa invaliditetom, jer je to neophodan uslov za ostvarivanje svih prava koja na jednak način pripadaju svim našim građanima, poručuju iz grada.

#Goran Vesić

#Međunarodni dan osoba sa invaliditetom u Novom Sadu

#nataša stanisavljević